“Metruk” evler fotoğrafseverlerle buluştu

 Esen Özay’ın İzmir’in Tire ilçesindeki terk edilmiş yapıları fotoğrafladığı “Metruk” isimli fotoğraf sergisi, 16 Kasım Cumartesi günü açıldı. Karşıyaka’daki Kafe Bengisu Sanat Galerisi’nde gerçekleşen açılışta ziyaretçiler, QR kodları (kare kodları) akıllı telefonları ile okutarak fotoğraf karelerindeki metruk mekânların içine girdi. 360 derece fotoğraflar ile konukların o anda, o mekânda olmasına olanak tanınan sergide, fotoğraflardan nesneler de yer aldı. Böylece ziyaretçiler iki boyutlu fotoğraf deneyimini üçüncü boyutta da yaşama şansı buldu. Özay açılışta konuklara evlerin hikâyelerinden bahsetti.

Kafe Bengisu Sanat Galerisi’nin sahipleri İrem Oğuz ve Arzu Artun eserlerle ilgili şunları söyledi: “Esen yıkıntıların içerisinde yeni bir hayat buldu, bunu anlatırken de yeni teknolojilerden yararlandı, dolayısıyla bu eserlerdeki anlatım dili, sunumuna da yansıdı. Böyle bir fotoğraf sanatçısıyla çalışmaktan mutluluk duyduk.” Konuklardan Tasarımcı Atıl Başar Yaylım ise, aynı sergide fotoğrafın hem eski ile harmanlanmasını hem de yeni teknolojilerden yararlanılarak sunulmasını takdir ettiğini söyledi.

Metruk evler ve eşyaların görülebileceği sergi, 16 Aralık Pazartesi gününe kadar Kafe Bengisu Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×