‘Nilüfer Fotoğraf Şenliği’ Gerçekleşti

‘Nilüfer Fotoğraf Şenliği’ Gerçekleşti

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Nilüfer Fotoğraf Şenliği, fotoğraf gönüllülerini tarihi Misi Mahallesi’nde buluşturdu. İzmir’li Koleksiyoner Mer Rüstem düzenlenen panele konuşmacı olarak katıldı.

Şenliğe Dora Günel, Cengiz Akduman, Murat Germen, Ara Güler Müzesi Müdürü Umut Sülün, Hamza Rüstem Müzesi Küratörü Mert Rüstem’in aralarında bulunduğu değerli fotoğraf sanatçıları ve fotoğraf tarihçisi ve Mysia Fotoğraf Müzesi Küratörü Engin Özendes’in, Fotoğraf Şenliği’ne katılarak, sanatseverlerle bir araya geldiler.“Dün, Bugün ve Gelecek Bağlamında Fotoğraf Sanatı ve Müzeler” paneline konuşmacı olarak katılan Mert Rüstem şunları söyledi; Mert Rüstem de Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi oluşumu hakkında ve dedesi Hamza Rüstem hakkında şunları söyledi;

‘Hamza Rüstem, 1872 yılında Girit'in Kandiye kentinde doğdu. İlk eğitimini babası Mustafa Rüstem Hoca'nın okulunda tamamladı. Arapça, Farsça, Fransızca ve İngilizce özel dersler aldı. Bursa Işıklar Askeri Lisesi'ni bitirdi. Ardından İstanbul Askeri Mühendislik Okulu'nda (Mühendishane -i Berri-i Hümayun) makine mühendisliği eğitimine başladı. 1,5 yıllık eğitimini tamamladığı 1895 yılında, Jön Türk Hareketi ile ilgili ele geçen yazışma belgeler ve sürdürdüğü çalışmaları nedeniyle tutuklandı. Ancak yönetimdeki Jöntürk Hareketi destekçisi bakanların yardımıyla İzmir üzerinden Girit'e kaçırıldı. Girit'e ulaştığında, ilk önce seyyar satıcılık yaptı.

Rüstem'in çalışkan biri olduğunu gören Rahmizade Behaeddin Bediz Dedemi yanına alır. Karın tokluğuna fotoğraf stüdyosunda fotoğrafçılığa başlayan dedem, Yatacak yeri olmadığından dükkanda yatıyor ve ustasının öğrettiği sanatı öğrenmeye çalışıyordu.

Daha sonra Türkiye’ye tekrar dönen Hamza Rüstem İzmir’de Fotoğrafhane açarak fotoğrafçılığa başlar.Bende Dedemle birlikte çalıştığım için Fotoğraf ve Fotoğrafçılık bir tutku oldu bende daha sonra kolleksiyonerliğe başladım, ardından bunları bir müzede nasıl sergilerimin çalışmaları neticesinde Karşıyaka Belediyesi ile anlaşarak bu günkü,

‘Hamza Rüstem Fotoğraf Evi’ 17 Nisan 2012 tarihinde Karşıyaka’da açılıyor.

Bakanlığa bağlı müze olarak onaylatıldıktan sonra Müzemiz çok sayıda ödüller aldı.’ dedi.

Mert Rüstem'e 'Nilüfer Fotoğraf Şenliği'ne katıldığı için bir de plaket verildi.

Haber:Doğan Prepol
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163