PROF. DR. SAİT KAÇAPOR SANCAK VE SANCAKLI BOŞNAKLARI KİTABINDA ANLATI

PROF. DR. SAİT KAÇAPOR'UN SANCAK VE SANCAKLI BOŞNAKLARI KONU ALAN "SUDBİNE/KADERLER" ROMANINDAN YAZARIN ÖNSÜZÜ.

 

Modern dünyada, Sancaklı Boşnaklarda olduğu gibi, çok sayıda ilginç, zor ve travmatik insan kaderinin olduğu çok az yer var. Roman yazma konuları sadece bu insanların bu tür insani kaderleri olsaydı, o zaman roman sayısı yaklaşık olarak bu alanda yaşayan insan sayısına eşit olurdu. Özellikle de Osmanlılar ile Avusturya-Macaristan Savaşı'ndan ( XVII yüzyılın sonlarında) bu günlere kadar olan dönem için. Bu savaş sırasında ve sonrasında, Boşnakların çok sayıda kitlesel acıları oldu.

Müslümanlara büyük zulümler, etnik temizlik ve soykırım yapıldı. Bu insanların bütün bunlardan sonra nasıl hayatta kaldıkları gerçekten hayret vericidir.

 

Boşnaklar, Balkanlar'da otokton (yerli) bir halktır. Hiçbir yerden gelmediler ve kimsenin topraklarını işgal etmediler, kimsenin kültürünü, folklorunu ve geleneklerini gasp etmediler.

 

İlir halkı Dardanyalılar ve Autariatlar, Yunanlılar ve Romalıların dönemleri, Slavların gelişi ve sonraki tüm olaylar Boşnakların bu bölgedeki varlıklarını hatırlıyor. Bu halkların hiçbiri ve şu anda aynı havayı soluyanlar, Boşnakların herhangi bir halka, etnik veya dini topluluğa karşı etnosit (etnik temizlik), kültür kırım, toprak gaspı ve soykırım yaptığına tanıklık edemez.

 

Onlar, kendilerine yapılan soykırımdan sonra bile nasıl affedileceğini bilen ve bir uzlaşma eli sunan, yardımsever ve iyi komşuluk yapan iyi Boşnaklardı ve öyle kaldılar.

 

Özellikle bölgedeki tüm halklar için ve umarım Avrupa ve bir bütün olarak dünya için net olan, tarihte Boşnaklar herhangi bir savaş başlatmadı veya kışkırtmadı ve bölgede çıkan her savaşta acı çektiler.

Ayrıca Şahoviçi (1924) gibi barış zamanındaki Boşnaklara yapılan soykırım ve yapılan saldırı savaşında (Srebrenica, 1995) Boşnaklara karşı soykırımın işlendiği herkes tarafından bilinmektedir.

Boşnaklar, Avrupa kültür ortamının tüm unsurlarına sahip bir Avrupalı ​​halktır.

 

Onlar her zaman en zor zamanlarda bile doğru taraftaydılar. Bu özelliklerini en iyi şekilde, faşizme, şovenizme ve münhasırlığa karşı oldukları ve birlikte yaşadıkları, iyi komşuluk ilişkileri ve başkalarına saygı duydukları gerçeğiyle destekleniyor.

 

Boşnak ileri gelenleri, önce torunlarına sonra da bir bütün olarak dünyaya, Boşnakların tarih boyunca ve şimdiki durumuyla ilgili gerçekleri sunmakla yükümlüdür. Bununla birlikte, savaşı ve barış zamanı çektikleri acılarına ek olarak, bazı büyük olaylar bağlamında ortaya çıkan bireysel insan kaderleri de vardır. Bazı kaderler, belirli bir anda sabırsızlıktan veya aceleci ve pervasız eylemlerden dolayı bireyler veya gruplar tarafından yaratıldı.

 

"Kaderler" romanı, kaderlerini belirleyecek durumda olmayan ya da aceleci eylemlerle kaderlerine meydan okuyan insanların gerçek hayat hikayelerinden esinlenmiştir.

 

Roman, gerçek hayatın kaderinden esinlenmiş olsa da, yazar herhangi bir kişinin hayatını gösterme niyetinde değildir. Yine de, bazı insanlar kendi kaderlerine veya çevrelerinden birinin kaderine bu romanda belki bir benzerlik bulacaklardır.

 

Haber Nusret Sancaklı'nın sosyal sayfasından alınmıştır. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163