PROF.DR. KAYMAKÇI’NIN İMZA GÜNÜ BÜYÜK BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİİmza gününe, İzmir’in edebiyat, siyaset ve düşün dünyasında öne çıkan çok kişi katıldı. Türkiye’nin tanınmış yazar ve şairlerinden Hidayet Karakuş, Hüseyin Yurttaş ve Osman Akbaşak  dikkati çeken kişilerdi. İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ve  bir önceki milletvekilleri Sabri Ergül,Bülent Baratalı, Musa Çam,Mustafa Öztin  ile aday adaylarından Aydın Özcan,Batı Trakya Derneği İzmir Şubesi Başkanı Mumin Durmuş,Giritliler Federasonyonu Bşakanı Zafer Güzelkasap,Konak Eski Belediye Başkanı Muzaffer Tuncağ ve Mahmut Türkmenoğlu Kooperatifçilik Vakfı Başkanı Hülya Türkmenoğlu  imza gününde Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı’yı  onurlandırdılar.İmza gününe katılanların büyük bir çoğunluğu ise Kaymakçı’nın 68 kuşağından arkadaşları  idi.İzmir dışından gelen arkadaşları da vardı

İmza törenine geçmeden önce Kaymakçı, kitabının kısa bir özetini yaptı. Kaymakçı şunları söyledi: “Türk Kimliğini korumak için Türkiye’ye göç etmiş bir ailenin çocuğuyum. Bilincimin oluşturulmasında 68 kuşağında yer aldım.Bilimi; doğa bilimcileri ve sosyal bilimcilerle bir bütünsellik açısından değerlendirdim.Bir bilimci olarak iki seçeneğim vardı.

Birincisi; bir akademisyen olarak var olan sistemin nimetlerinden yararlanmak, üniversitelerin yöneticilik makamlarında yer almak, tarım şirketlerinde danışmanlık yapmak ve de sistemin partilerinde başat rol oynamak.

İkincisi ise, bütün bunlara karşı çıkmak, bir bilimci olarak emekçi sosyal katmanlarının yanında tavır almak, Türkiye tarım üreticilerinin büyük bir çoğunluğunu oluşturan küçük ve orta ölçekli köylü işletmelerinin kooperatifçilik temelinde eylemle birlikte olmak.

Ben ikincisinden yana tavır aldım. Üniversite öğrenciliğim sırasında  Amerikan Emperyalizminin Akdeniz’deki simgesi 6. Filo Mitinglerinde militan ve yönetici oldum. Akademisyenliğimde de öncelikle iyi bir bilimci olmak için çaba gösterdim, sayısız bilim ve hizmet ödülüne sahip oldum. Bununla yetinmedim, kırsal kesime bilimsel çalışmalarımı ve yeni buluşlarımı aktarmaya çalıştım ve de Onların ekonomik örgütlenmesi için eylemde bulundum.Bu düşünce yapısındaki eylemlerim, elbette fincancı katırlarını ürkütecekti. Özellikle 12 Eylül Askeri Darbesi’yle bütün yurtseverlerin üstüne gelen silindir, benim de üstünden geçecekti. Üniversitesinden uzaklaştırılarak işsiz bırakıldım.

Ailemin geçimini sağlamak için, Onları İzmir’de bırakıp yıllarca Anadolu yollarında mal pazarladım.

Ancak yılmadım, bilimsellik ve yurtseverliğimi kanıtlamak doğrultusunda mahkemelere başvurdum.

Direndim, ikinci defa mahkemeye gittim. Sonuçta yöneticiler kalıcı olarak üniversitedeki görevime iade etmek zorunda kaldılar.

Yeniden üniversiteme dönünce bilimsel çalışmalarımı daha hızlı bir şekilde sürdürdüm, ancak bunların yanında entelektüel kimliğimi daha yüksek düzeyde ortaya çıkarmaya çalıştım.

Çalışmalarımda Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaşlaşma temelinde Kültür Milliyetçiliğini savundum ve de her kültürel kimliğin korunmasından yana tavır aldım.

Kitabımda  eylemlerimi ve düşüncelerimi bu yaklaşım içinde kaleme aldım”

Prof.Kaymakçı’nın kitabını tanıtım konuşmasından sonra imzaya geçildi.Yakın Kitabevi’nin tespitine göre imza gününe 125 kişinin katıldığı  belirtiliyor. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163