Süleyman Aydın’dan ‘Felsefenin Matruşka Bebekleri’ kitabı

Süleyman Aydın’dan ‘Felsefenin Matruşka Bebekleri’ kitabı

 

Felsefeci, Öğretim üyesi ve yazar olan Süleyman Aydın’ın ilk kitabı olan ‘Felsefenin Matruşka Bebekleri’, ‘YAYIN B’ evinden çıktı. ‘Felsefenin Matruşka Bebekleri’  kitapçı raflarında yerini aldı.

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olan yazar Süleyman Aydın, Doktora eğitimini ODTÜ Felsefe Bölümünde yaptı. Şu anda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi.

Yazar aydın ‘Felsefenin Matruşka Bebekleri’ kitabında Felsefeyi, Bilim Felsefesi, Din Felsefesi, Siyaset Felsefesi ve Yaşam Felsefesi olmak üzere dört ana başlıkta ele alıyor. Aradığınız birçok şeyin cevabını bulabileceğiniz bu kitapla ilgili şunları özetleyebiliriz.

-         - Şeylerin ‘olma şekli’ ile ‘görünme şekli’  arasındaki farkı şey etmeden şeylerin doğasını nasıl şey edebilirim.

-         - Nasıl öğrenmem gerektiğini öğrenmeden neyi öğrenmem gerektiğini nasıl öğrenebilirim?

-         - Ben olmaya karar veren ben olmadığım halde ne yapmam gerektiğine karar vermek zorunda olan neden ben olmaktayım?. Gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir eser ortaya koymuş yazar Süleyman Aydın.

 

Yazar Süleyman Aydın kitap hakkında şunları söylüyor;
‘Tanrı’, ‘ruh’, ‘zihnin kategorileri’, ‘sonsuzluk’, ‘ölümden sonraki hayat’ ve ‘keskinlik’ gibi konulara ilişkin akıl yürütme etkinliği, iç içe geçmiş matruşka bebeklerini açmaya benzer. Savların son durağında (en küçük matruşka bebeğinin içinde) yanlızca kişisel öz bilincimizle karşılaşırız.

Duyuların tümüyle sessiz kaldığı soyut konular hakkında felsefe yapma çabası beyhude bir uğraş ve muazzam bir akıl israfıdır. Felsefe, ancak ‘bilim’, ‘din’, ‘siyaset’ ve ‘yaşam’ gibi pratik sonuçları olan konularda anlamlı ve yararlı sonuçlar doğurur.

Bu kitap, duyuların hiçbir işe yaramadığı soyut konularda (matruşka bebekleri) felsefe yapmak yerine, duyuların iş başında olduğu somut konularda felsefe yapmanın önemini gözler önüne sererek, zihinsel açıdan zinde ve ferah bir yaşam sürmenin ince yollarını gösterir’ dedi.

 Haber:Doğan Prepol

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163