TAİDER bir aile şirketinin öyküsünü sahneye taşıyor: Devr-i Oyun/cak

TAİDER bir aile şirketinin öyküsünü sahneye taşıyor: Devr-i Oyun/cak

 

TAİDER üyelerinden oluşan doğaçlama tiyatro grubu, bir aile şirketinin öyküsünün anlatıldığı “Devr-i Oyun/cak” oyunu ile 9 Mayıs’ta İzmir’de ve 17 Mayıs’ta Ankara’da seyirci karşısına çıkacak. Forum Tiyatro (Doğaçlama Tiyatro) şeklinde sahneye konulan, nesiller arası ilişkileri ve iletişimi merkeze alan öykü, aile şirketlerine özgün içeriğiyle seyircilerin aktif katılımıyla şekillendirilecek.

 

Türkiye’deki aile işletmelerinin nesiller boyu gelişmesine ve ülke ekonomisinin daha sağlıklı, istikrarlı büyümesine destek olmak amacıyla kurulan TAİDER’in üyelerinden oluşan doğaçlama tiyatro grubunun Forum Tiyatro türünde sahneleyeceği “Devr-i Oyun/cak” adlı oyun, 9 Mayıs Perşembe günü İzmir, Yaşar Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda, 17 Mayıs Cuma günü Ankara, Tiyatro Tempo’da seyirciyle buluşacak.

Forum Tiyatro projesinin dernek üyelerinin iş ve aile yaşamlarından özveride bulunarak sekiz aylık bir çalışmanın ardından sahnelendiğini söyleyen TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Candan Çilingiroğlu, “Bu projemizde amacımız aile şirketlerini ilgilendiren konularda üyelerin sanat aracılığıyla kendilerini ifade etmelerine ortam sağlamak ve TAİDER’i sanatla güçlendirmektir. Hem doğaçlama tiyatronun tanıtılması hem de aile şirketlerinde yetki devri sürecinin ve nesiller arası iletişimin ele alınması bu oyunun kazanımlarındandır. İzmir, Ankara ve ilerleyen tarihlerde İstanbul’da sahnelenecek bu oyuna aile şirketleri ve gelecek nesil üyelerini, öğrenciler ve tiyatro sevenleri davet ediyoruz” dedi.

 

Forum Tiyatro nedir?

Halkı bilinçlendirmek ve insanları eğitmek ya da belli bir konuda düşündürmek için Brezilyalı tiyatrocu Aguto BOAL tarafından geliştirilen, bir doğaçlama tiyatro modeli olan Forum Tiyatro’da ele alınan konuyla ilgili toplumu/hedef kitleyi ilgilendiren ve mümkünse yaşantılarına dayalı bir problem durumu bulunur. Bu probleme uygun 10-15 dakikalık bir ön oyun oluşturulur. Sahneleme sürecinde yukarıda belirtilen ön oyun oynandıktan sonra forum bölümüne geçilir. Bu bölümde moderatör gelir ve seyircilere sorular sorarak problem durumunun nasıl çözüleceği hakkında fikir alışverişinde bulunur. Sonra seyircilerin fikirleri oyuncular tarafından doğaçlanarak probleme çözüm bulunmaya çalışılır. Oyuncu kadrosunda TAİDER üyelerinin yer aldığı oyunun yönetmenliğini 20 yıldır doğaçlama tiyatro yapan tiyatro eğitimcisi Öğr. Gör. Erdem Erem yapıyor.

 

Editöre not: Devr-i Oyun/cak İzmir gösterisine bilet satın almak için tıklayın.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163