ÜRPERTİ: TUĞRUL KESKİN’DEN GELECEĞE DOĞAYA UMUDA ÜLKEYE VE AŞKA DAİR; SICACIK ŞİİRLERDEN OLUŞUYOR.

KIRK YILI AŞKIN ŞİİR SERÜVENİ

Şair Tuğrul Keskin, kırk yılı aşan şiir yazma ve yayınlama serüvenine, ÜRPERTİ adında yeni bir kitap daha ekledi. Şairin 16. kitabı olma özelliğini taşıyan Ürperti’de, geçtiğimiz zaman kesitinin acıları, kadına ve doğaya yönelmiş şiddetin sarsıcı kederi, aşk ve umut şiirleri yer alıyor. Ürpertili bu zaman diliminden geçerken, yine de ve umutla yapabileceklerimizin varlığına dikkat çeken Tuğrul Keskin yeni kitabıyla ilgili şunları söylüyor:

 

‘UMUT HER ZAMAN VARDIR’

“Niçin ‘Ürperti’ biliyor musunuz? Çünkü insan; olaylar, olgular, durumlar karşısında ürperdikçe ancak, yeni ve aşkın şartları yaratabilir. Bu olgu ülkemizin koşulları için de, özel yaşantılarımız içinde böyle. Ürpermek besler umudu ve bazen aşkı; gerçeği görmek ve gerçek uğrunda savaşmak da ürpermekle başlar çoğu zaman, unutmamalı!”

Şair Keskin günümüzde gittikçe azalan her türden sevginin değerine değinirken de; “kimi güçler dünyamızın dağlarını, sularını, ormanlarını kanatarak yaşayabiliyorlarsa eğer, iyi insanlar da yeryüzünde sevgiyi çoğaltarak, sevgiyi egemen kılarak başa çıkacaklar bu acılarla. Şiirden başka hangi neyle gerçek olabilir ki bu düş? Öyleyse şiire sığınmalı her vakit; rahatta yahut ürperirken!” diyor.

 

ATTİLÂ İLHAN VE YUNUS NADİ ÖDÜLLÜ

Şairin Everest Yayınları’nca yayımlanan Ürperti adlı yeni kitabı, dört bölüm ve kırk dört şiirden oluşuyor. Tuğrul Keskin, edebiyat ve şiir dünyasının çok yakından tanıdığı bir isim.

Başta Yunus Nadi, Behçet Aysan ve Attilâ İlhan Şiir Ödülleri olmak üzere, pek çok şiir ödülünün sahibi. Şairin 1981’den bu yana edebiyat dergilerinde yazı ve şiirleri yayımlanıyor;  2014’de yayımladığı  “Zito i Epanastasis” (Yaşasın İsyan) adlı kitabı ise hafızalarda iz bırakmıştı.

 

KESKİN KİMDİR?

15 Mayıs l961 tarihinde Iğdır’ın Aralık ilçesinde doğan şairin asıl adı Ertuğrul Keskin’dir. Yayımladığı şiirlerinde Azer Tuğrul Keskin, A. Tuğrul Keskin imzalarını da kullandı. Şair 12 Eylül öncesi, bazı dava süreçleri de yaşadı ve siyasi görüşlerinden ötürü bir süre tutuklu kaldı. 

Bu süreç nedeniyle yükseköğrenimini yarıda bırakarak, çeşitli işlerde yöneticilik yapan şair, Hatice Keskin ile evli, Nehir Aras ve Asya Şiir adlı iki kız çocuğu babasıdır.

 

 

KİTAPLARININ ADI

Şairin daha önce yayınlanan kitapları sırasıyla şunlardır:

Bir Suyun Kıyısında (l985), Kırılan Kar Sesi (l988), Babek (l990), Tacir ve Cinayet (l994), İpekler Çoğaltmaya (l999), Zifir (2004), Solgun (2004), Eski’ten (2005), Babek Bir İsyan (2005) Kanda'har (2009), Soğuk Yara (Seçilmiş Şiirler/2013) İkindi Şairleri Antolojisi (2013), Anılar Kitabı (2013) Zito i Epanastasis (Yaşasın İsyan) (2014), Kavil(2018), Sussam Gönül Razı Değil (Deneme, 2019), Karanlığa Kalma (2021. Deneme) ve son olarak da Ürperti (2023) 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163