Bu Makale
739 Tekil
Görüntülendi.
KURALSIZ MEKTUPLAR

Aramızda mektup yazmayan yoktur sanırım. Hani pulunu tükürüğünle yapıştırdığın.Yol gözleten mektuplar. Küçüklerin gözlerinden,büyüklerin ellerinden öperek yazImaya başlanan mektuplar. Öznenin,yüklemin,noktanın,virgülün,pek yerinde olmadığı ama hasretin,özlemin,sılanın,gurbetin tam anlamıyla barındığı mektuplar. Gideceği adresi ,gideceği kişiyi postacının ezber ettiği,kısa cümlelerle dolu,içinde özlemi barındıran,uzun upuzun mektuplar.Kuralsız ama sevdalıya ait mektuplar. Aşığın koynunda sakladığı, okurken ağladığı,yazanında yazarken gözyaşları ile satırları ıslattığı, öyle aşk kokan mektuplar. Ah! Bir de asker anasının yazdığı mektuplar var ki ; yürek burkar. ‘’-Allah’a emanet edip yolladım seni’’ diye başlayıp, ‘’-Allah’a emanet ol! Biz buralarda iyiyiz ‘’ diye biten mektuplar. Okur yazarlığı da yoksa asker anasının, köy yerinde ise üstelik muhtara ,bakkala rica minnet yazdırdığı mektuplar. Eşe, dosta hal hatır sormak için yazılan,kendi halini anlatan mektuplar da var tabi . İçine çoluğun , çocuğun fotoğrafının da sıkıştırıldığı. ‘’-Bak amaca oğlu büyüdü benim çocuklar’’ Bir de mahkumdan gelen mektuplar var ki ;üzerinde ’’GÖRÜLMÜŞTÜR ‘’ damgası.

Eskiden maddi sıkıntı yaşandığında uzaktaki akrabalardan,anadan ,babadan mektup yazarak borç istenirdi.Şaşırmayın ! tanık oldum ben. Babamın ,Büyükbabama halini arz edip; ‘’-Kış geldi baba .Odun kömür alamadım ‘’ diyerek,bir taraftan da dişini,yumruğunu sıkarak yazdığı,yazdığı cümlelerden mahçupluk duyarak,  ‘’-Acele cevap bekler,hasretle ellerinden öperim. Anama da selam söyle bizden’’ diyerek bitirdiği mektuplar.Kuralsız mektuplar. Hastalığı,kötü durumu bildirmek gerektiğinde söze nereden başlanacağının bilinmediği satırlar. Sevinçlerin,hüzünlerin uzun zaman aralıklarına sıkıştırıldığı,yolunun gözlendiği mektuplar. Postacı ile seni dost kılan mektuplar .Hele bir de güzel haber getirmişse postacı;böreklerin,ayranların ikram edildiği,’’sen de güzel haberler alasın ‘’ diyerek dua edilip postacının uğurlandığı mektuplar. Şimdi ne mektup kaldı! Ne de tebrik kartı! Teknoloji ile sohbetler,teknoloji ile haberleşmeler.Teknolojiyi şeytan icadı görenlerden değilim. Asla !Aksine sizlerle bu kadar hızlı iletişimde olmaktan mutluyum.Sanırım postacının adresime getirdiği mektuplar sevgiyi,aşkı,özlemi,hasreti ve de dostluğu barındırmadığından üzgünüm.! Postacılar artık faturaları taşıyorlar.Hal böyle olunca eşten,dosttan iki güzel kelam duymak, görmek isteyince eskiden yazılan mektuplar geliyor insanın aklına. Öyle mektuplar ki; selam sabah bitince altına imzanın da atıldığı.

Şimdi bir mektup yazıp göndersem sana,şaşırırsın! Bir çoğunuzun; -Hay Allah ! deli kız şaşırdın mı? -Niye aramadın? Ya da –Mesaj niye atmadın ? diyeceğinizden eminim. Hiç te belli olmaz benim sağım solum .Bir bakmışsın postacı. Elinde mektup . Gönderen :Cemile Kuralsız hem sana ,hem de eskiye hasretle yazdığım satırları barındıran,içinde kocaman sevmelerin olduğu,sana yazdığım mektup. Ben yazmasına yazarım sana da sen cevap yazar mısın ? Bilemem! Kaçımızın  ellerinde,kuralsız mektupları yazdığımız mürekkebin izi kaldı ? 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
özlem zararsız 4 yıl önce

ne guzelde yazmıssınız cemıle hanım yasım cok buyuk deyıl cok eskılere gıtmıyorum en fazla 7 8 sene oncesı ne guzeldı ozamanlar.ben dusuncelerımı duygularımı özlemlerımı kızgınlıkarımı herseyımı kagıda kaleme anlatırdım yanı adresı bellı olmaayan mektuplar yazardın nasısınla baslamayn hoscakalla bıtmeyen ama ıcınde ne fırınalr ne hayaller barındırıan mektuplar yazardım sımdı o kabılıyetımı yıtırdım dıye dusunuyorum cunku artık hıc yazmıyorum hatta benım ıcın uzucu bırsey kı bu askere mektup yazayım ıstedım mutlu olsun sasırsın dıye ama ınan yazcak bısey daha dogrusu kelımelrı nasıl anlatacagımı bıle unutmusum.keske herkes eskısı gıbı mektuplar yazsaa gerı gelse o gunler ulasılamadıgı ıcın deyıl sırf karsındakını mutlu etmek ıcın yazılan mektuplar

Misafir Avatar
Aysel Eroğlu 5 yıl önce

çocuklarıma, kuzenlerine mektup yazmalarını özendirdim , mektubun cevabını beklemek çok hoşlarına gitti :)