Anadolu Yakası Boşnak Dernek Başkanı Erden, ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ konserine katıldı

Çanakkale Kirazlı Köyü Balaban Mevkiinde Kanada şirketi maden arama çalışmalarını sürdürken, çevre mücadelesi de her gün büyüyerek devam ediyor.
https://www.youtube.com/watch?v=CeILYdqjP9E&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1wwwzW4gYDd2p5VqDh9YMoEKug7c24COSTkF4YPgg7HiV_ge-8c1KTiX4

Anadolu Yakası Boşnak Dernek Başkanı Erden, ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ konserine katıldı


Çanakkale Kirazlı Köyü Balaban Mevkiinde Kanada şirketi maden arama çalışmalarını sürdürken, çevre mücadelesi de her gün büyüyerek devam ediyor.

 

Türkiye’nin gururu Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın doğaya sahip çıkmak ve Kazdağları için ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ne destek olmak için orman’da verdiği konsere, İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Dernek Başkanı Erdoğan Erden’de katıldı.

 

Konser öncesi bir konuşma yapan Fazıl Say şöyle dedi;

 ‘Bugün burada doğayı korumak için bu kadar kabalık olması, bu kadar aydının bir araya gelmesi beni çok heyecanlandırdı, mutlu etti. Türk halkıyla bugün onur duydum. Aslında Kaz Dağları için başlatılan kampanyanın 24’üncü gününde, ilk gününden itibaren doğayı savunanlara da bir teşekkür etmek isterim. Onlar hepimizi yönlendirdiler ve konserin olmasına da ilham kaynağı oldular. Onları yalnız bırakmamak için burada amacımız bu gezegende insanlar olarak bitkiler, hayvanlar, hep beraber gelecek için bir şey bırakmak istiyorsak korumak zorundayız. Yaşatmaktan yana olmalıyız. Müzik de zaten bunu anlatıyor diye düşünüyorum.’

 

İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Dernek Başkanı Erdoğan Erden Kaz Dağlarında altın arayarak Kaz Dağlarının yok edilmesiyle ilgili şöyle konuştu;

‘Dünyanın tanıdığı Türk Piyanist ve Besteci Fazıl Say’a bu doğa vahşetine duyarsız kalmadığı için çok teşekkür ediyorum. Oksijeni en yüksek olan bir bölgede Altın bulmak için böylesine katliam yapmak en kibarcası vicdansızlıktır. Her yıl tatil için bu bölgeye geliyorum. Burada çam kokuları, çam havası ile İyotun birleştiği ve sağlık dağıtan bir atmosferin olduğu dünya üzerinde ki cennet köşelerinden birisini katlederek para kazanacaksın ve bu bölge’nin su rezervini perişan edeceksin, halkın sağlığı ile oynayacaksın. Bu olmaz olmamalı diye düşünüyorum.

Yaklaşık 200 bin ağacın kesildiği ve bizler STK’lar Belediyeler ve en önemlisi yurttaşlar dur demediğimiz takdirde daha milyonlarca ağacın katledileceğini bildiğimiz Kaz Dağları eşsiz ekosistemi, mitolojik değeri, oksijen cenneti olması bir tarafa pek çok canlıya da ev sahipliği yapmakta. Hiçbir şey yaşam hakkından önemli değildir.’ Dedi.  

 


Haber:Doğan Prepol

Yorum Gönder