MAKEDONYA DERNEĞİ'NDEN GÖKÇEK’E TEPKİ

Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışına giren Mehmet Özhaseki ile Mansur Yavaş arasında Ankaralı tartışmasını başlatan, daha önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden Melih Gökçek, Mansur Yavaş İçin söylediği ‘Makedonya göçmeni’ eleştirisine, İzmir Makedonya Göçmenleri Derneği’nden tepki geldi.

MAKEDONYA DERNEĞİ'NDEN GÖKÇEK’E TEPKİ

 

Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışına giren Mehmet Özhaseki ile Mansur Yavaş arasında Ankaralı tartışmasını başlatan, daha önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden Melih Gökçek, Mansur Yavaş İçin söylediği ‘Makedonya göçmeni’ eleştirisine, İzmir Makedonya Göçmenleri Derneği’nden tepki geldi.Dernek Başkanı Birol Özkardeşler’in yaptığı İşte o açıklama;

Yerel Seçim dönemine girdiğimiz bu günlerde biz Balkanlılar üzerinden yapılan etnik tartışmalar biz Makedonya'dan göç etmiş Makedonya Türklerini derinden üzmektedir.

Balkanlarda Beşyüz yıl boyunca şerefli Türk Sancağını dalgalandırmış biz Akıncı Torunları, Evladı Fatihanlar bu bilinçsiz etnik yakıştırmaların artık gündeme bir daha gelmemek üzere kapanmasını dilemekteyiz.

Biz Makedonya'dan Anavatan Türkiye'ye göç etmiş Türkleriz. Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanları İskanı ile başlayan süreç Cumhuriyetimizin kurulması için geçilen engellerle dolu yolda da yine Balkanlılarla Anadolu İnsanının omuz omuza vermesiyle gerçekleşmiştir.

Laz, Kürt, Çerkez, Arap hangi etnik grup olursa olsun bu büyük Cumhuriyet Çınarı için emek sarf etti, canını verdi. Çünkü bunun temelinde "Kendini Türk hisseden herkes, Türktür" diyen Atatürk Milliyetçiliği vardı.

Biz Balkanlılar için Türkiye Cumhuriyeti her şeyin üzerindedir. Sadece Anavatanımız Türkiye'de değil Balkanlarda yaşayan soydaşlarımız içinde Türkiye Cumhuriyeti kutsaldır, mukaddestir. Bu tartışmalar sadece bizleri değil Balkanlardaki soydaşlarımızı da derinden yaralamaktadır. Türk Dünyası büyük bir Coğrafyadır. Tüm Balkan Göçmenleri ‘de bu coğrafyanın aziz evlatlarıdır.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi

"Muhacirler Kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır."

Kamuoyuna bu konudaki hassasiyetimizi önemle duyururuz.

 

Saygılarımızla,

 

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri

      Derneği Yönetim Kurulu 


Yorum Gönder