SREBRENİTSA KURBANLARI, KARTAL’DA UNUTULMADI

11 Temmuz 1995'te Bosna da ki savaşı sırasında Sırp ordusunun Srebrenitsa'yı işgal ederek genç, yaşlı, çocuk, kadın, erkek demeden 8 bin 372 masum insanı katledişinin 24'üncü yılı dolayısıyla Kartal'da bir anma programı düzenlendi.
SREBRENİTSA KURBANLARI, KARTAL’DA UNUTULMADI

11 Temmuz 1995'te Bosna da ki savaşı sırasında Sırp ordusunun Srebrenitsa'yı işgal ederek genç, yaşlı, çocuk, kadın, erkek demeden 8 bin 372 masum insanı katledişinin 24'üncü yılı dolayısıyla Kartal'da bir anma programı düzenlendi.

Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği , Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı, ile Kartal Belediyesi'nin birlikte hazırladığı tören, Kartal Meydanı'ndaki "Srebrenica Boşnak Soykırım Anıtı" önünde gerçekleştirildi.


1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı'nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nun Srebrenitsa'ya karşı savaş suçlusu Ratko Mladic komutasındaki ağır silahlarla donatılmış Sırp birliklerinin yanında "Akrepler" olarak bilinen Sırbistan özel güvenlik güçlerinde katıldıkları "Krivaya "95 Harekâtı" esnasında en az 8 bin 372 sivil vatandaşın öldürülmesinin 24.yıl anması 11 Temmuz 2019 Perşembe günü İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği ile Kartal Belediyesinin ortak olarak düzenledikleri etkinlik ile yapıldı.Srebrenitsa Soykırımı'nın 24.Yılı'nın anma törenimize destek veren, bizi yalnız bırakmayan İyi Parti İl Başkanı Sn.Buğra Kavuncu, Chp İl Başkanı Sn. Canan Kaftancıoğlu, TİP Genel Başkanı Sn. Erkan Baş, Saadet Partisi Milletvekili Sn. Cihangir İslam, Kartal Belediye Başkanı Sn. Gökhan Yüksel, İyi Parti GİK Üyesi Sn. Burak Akburak, İYİ Parti Pendik İlçe Başkanı Sn. Süleyman Turan başta olmak üzere, Parti İl Başkan Yardımcıları, Kartal, Maltepe İlçe Başkanları, Parti Meclis Üyeleri, İYİ Parti Yönetim Kurulu Üyelerine; ayrıca gönderdikleri mesajları ile bize her zaman destek veren, yanımızda olan fahri hemşehrimiz CHP Genel Başkanı Sn. KEMAL KILIÇDAROĞLU ve I.B.B.Başkanı SN. EKREM İMAMOĞLU'na, Dernek ve Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, değerli halkımıza ve bu organizasyonda emeği geçen herkese gönülden teşekkürlerimizi sunarız.
Saygılarımızla, 
İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu.
24. Yıl Dönümü Anmasında açılış konuşmalarını İstanbul Anadolu yakası Bosna Sancak Dernek Başkanı Erdoğan Erden ve Bosna Sancak Akademik ve Tarih Vakfı Başkanı Mehmet Akif Göğüsgeren birlikte yaparlarken daha sonra sırası ile Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, İŞÇİ Partisi genel Başkanı Ertan Baş, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve CHP İstanbul İl Başkanı Dr Canan Kaftancıoğlu söz alarak Srebtenica Katliamı telin ederek bu tür insanlık ayıplarının tekrarlanmaması yönündeki düşüncelerini dile getirdiler..Konuşmaların sonunda Srebrenitsa Boşnak Soykırımı’nda hayatını kaybeden canlar ve soykırımın dinmeyen acısı, Jusuf Emin, Gizem Sancaklı ve Bosfor Band’ın seslendirdiği hikâye ve ağıtlarla anıldı, daha sonra Kartal Meydanı’ndaki Srebrenica Boşnak Soykırım Anıtı’nın  önüne katılımcılar tarafından karanfil bırakıldı.

 

Yorum Gönder