GELİN DAMAT DERGİSİNİ KINIYORUM

 

Gelin Damat Dergisi 2021 ödüllerinden bir tanesi Sırp olan ve Sırp Çetnik selamı veren Ivana Sert'e yılın Moda Iconu ödülü vermesi biz Boşnakları fazlasıyla üzdü.

 

Gelin Damat Dergisi tarafından Ferhat Muğurtay organizatörlüğünde İstanbul'da gerçekleşen ödül töreninde tam manasıyla bir fiyasko yaşandı. Boşnaklara karşı acımasızca davranan Sırp Çetnik hayranı olan ve Sırp Çetnik selamı veren Ivana Sert'e verilen bu ödülün anlamı nedir?

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu'nun da 2018 yılının "En İyi Modacısı" ödülü Ivana Sert'e verdiği ödül birçok Boşnak derneklerince protesto edilmiş olmasına rağmen ve Ivana Sert Boşnaklardan özür bile dilememişken, yıl 2021 bu sefer Gelin Damat Dergisi  Ivana Sert'e ödül veriyor. 

 

Boşnak düşmanı olan Sırp Çetniklerinin selamını veren bir kişiye üstelik Türkiye'de böyle bir ödüle layik görülmesi çok acı bir olay.  

 

Gelin Damat Dergisi yetkililerini şunu sormak istiyorum çok değil 2018 yılında adında Rumeli ve Balkan olan Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu bu ödülü Çetnik selamı veren Sırp Ivana (Smiljkoviç) Sert'e verirken infiale neden olduğunu hiç mi araştırma gereği duymadınız? Yoksa bilerek ve isteyerek mi bu ödülü verdiniz?

 

1992 - 1995 yıları arasında Sırp Çetniklerin Boşnaklara uyguladığı soykırımda ne kadar hasta ruhlu insanlar olduğunu Boşnakların iki parmağını keserek göstermiş olmalarına rağmen o selamı veren kişiye ödül verilmesi Boşnak camiasını yok saymak anlamına gelmektedir. 

 

Bosna Savaşı'nda katliamlara karışan Sırp milliyetçilerin, bazı Boşnak Müslümanların serçe ve yüzük parmaklarını keserek ömürleri boyunca ‘Çetnik' selamı vermeye mahkum ettikleri de biliniyor.

Bu cani ruhlu Sırp Çetniklerin selamını veren bir kişiye Türkiye'de ve İstanbul'da bu ödülü vererek sizler de Sırplar tarafından Boşnaklara uygulanan soykırımı desteklemiş olmuyor musunuz?

Modacı İvana Sert (evlenmeden önceki soyadı Smiljkoviç) gittiği Kartalkaya’daki bir kayak merkezinde objektiflere verdiği 'Çetnik' selamı pozu verirken çok neşeli görünüyordu tebessümle bu selamı veriyordu.

 

Bütün Boşnakların ve Derneklerin Gelin Damat Dergisini protesto etmeleri gerektiğine inanıyorum.

 

Büyük bir mutlulukla Sırp Milliyetçisi Çetniklerin selamını veren Ivana (Smiljkoviç) SertÇETNİK SELAMI NEDİR?

Merkezi Sırbıstan'da olan ırkçı Çetnik çeteler, İkinci Dünya Savaşı dönemi ve sonrasında komünistlere karşı Balkanların çeşitli bölgelerinde çarpışmışlardı. Bosna'daki soykırım sırasında başlarında Miloseviç kasabı, ırkçı çete Çetnikler, 200 bin Bosnalıyı katletmişti.

Çetnik selamı serçe ve yüzük parmakları kapatılır ve kalan 3 parmak - baş, işaret ve orta parmak - açık tutularak yapılır. Sırp zafer işareti olarak geçer ve Bosna Savaşı'nda ırkçı Sırp çetelerin, Boşnak ailelerin serçe ve yüzük parmaklarını keserek ömürleri boyunca Çetnik selamı vermeye mahkum ettikleri de öne sürülüyor.

 

Sağlıcakla kalın 

  

Yorum Gönder