“Aşkın kanunu yeniden yazıyoruz” diyen kadınlar ‘Eşitlik yoksa aşk da yoktur’ diyerek dans etti

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla kadınlar, birçok ilde eşitlik için sokağa çıkarak “Aşkın kanunu yeniden yazıyoruz” dedi
 İzmir’de Kadın Savunma Ağı üyeleri, “Eşitlik yoksa aşk da yoktur” diyerek Karşıyaka Çarşı’da bir araya geldi. “Öldüren sevgi istemiyoruz”, “Aldatıldık, sevda böyle değil”, “Eşitlik yoksa aşk da yok” yazılı dövizler ve Didem Madak’ın, Frida Kahlo’nun, Gülten Akın’ın, Birhan Keskin’in, Füruğ Ferruhzad’ın şiirlerinin olduğu kalpli kağıtlar taşıyan kadınlar hem dans etti hem de kağıtları dağıttı.

Kadın Savunma Ağı adına konuşan Gizem Coşkun, erkek egemen sistemin ara sıra uzattığı şekerler olan özel günlerin, kadınlara nefes durağı olarak sunulduğunu, patriyarkal neoliberal sistem kadınları aldatmaya çalışsa da kendilerinin sevdanın bu olmadığını bildiklerini belirtti.


Coşkun, 
Sevgililer Günü için hediyeler almaya sokaklara çıkıldı, sürprizler hazırlandı. Biz kadınlar tüm sene boyunca fazladan değer göreceğimiz o bir günü bekler oluyoruz. Erkek egemen sistemin ara sıra uzattığı şekerler olan özel günler, adeta kadınlara nefes durağı olarak sunuluyor. Ancak yıllardır söylediğimiz gibi diyoruz ki ‘Eşitlik yoksa aşk da yoktur.’ İşyerlerinde, kampüslerde, meydanlarda, evlerimizin içinde mücadele ettiğimiz patriarkal neoliberal sistem yıllar boyunca biz kadınları aldatmaya çalışmış olabilir. Bizler sevdanın bu olmadığını, böylesini kabul etmediğimizi buradan tekrar haykırıyoruz. Bize anlatılan masalları kabul etmiyoruz, öldüren sevgi istemiyoruz. Kadınların gerçek nefes durağının ise feminist hareket olduğunu görüyoruz. Bugün  bize sevdadan düşen payın ne olduğunu, aşk kutumuzdaki şiirleri alarak görmenizi istiyoruz. 14 Şubatlar, doğum günleri, evlilik dönümleri, döndükçe dönüyoruz. Bu baş dönmesini fırsat bilen hayat, elimizden kaçıyor. Yüzeysellik hayatımızın her alanında bizi yakalıyor. Sarsılıyoruz, her gün biraz daha yeniliyoruz. Ancak hayatı kuran kadınlar olarak düşsek bile düşlerimiz direnişte. Aldatıldığımızı sabah kalkıp kalpli pastanın bulaşıklarını yıkayıp, erimiş mumları masadan çıkarmaya çalışırken anlıyoruz” diye konuştu.

Yorum Gönder