Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'nın adaylığının düşürüldüğü iddia edildi

Çalkaya’nın daha önceden hakkında kesinleşmiş bir davadan aldığı cezadan dolayı seçilme hakkı yasaklısı olduğu bu nedenle seçim kurulu tarafından adaylığının düşürüldüğü iddia edildi.
İzmir'de Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'nın adaylığının düşürüldüğü iddia edildi

Çalkaya’nın daha önceden hakkında kesinleşmiş bir davadan aldığı cezadan dolayı seçilme hakkı yasaklısı olduğu bu nedenle seçim kurulu tarafından adaylığının düşürüldüğü iddia edildi.

Çalkaya'ya yakın kaynaklar seçim kurulunun Çalkaya’nın Cumhurbaşkanına hakaret suçundan 11 ay 20 gün cezası ile ilgili evrak istediğini, belediyenin de ilgili evrakları gönderdiği öğrenildi. 

CHP İzmir İl Başkanlığı’nın koordinasyonunda sendikalar ve sivil toplum kuruluşları tarafından geçtiğimiz yıllarda bir yürüyüş gerçekleştirilmişti..

Belediye başkanı Çalkaya’nın aralarında bulunduğu bir grup “Katil Erdoğan” sloganı atarken hükümetin uygulamalarına tepki göstermişti. Yürüyüşte CHP Milletvekili Bedri Serter, DİSK Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı gibi birçok isim bulunuyordu.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Erdoğan, açtığı tüm davaları geri çekerken sadece Çalkaya hakkındaki davayı geri çekmemişti. Yargıtay, Çalkaya’nın yargılandığı dava dosyasını onayladı ve 11 ay 20 gün ceza almasına hükmetti.

3 PARTİ ŞERH KOYDU, AK PARTİ ONAY VERDİ
Seçim Kurulu bu kararı göz önünde bulundurarak Çalkaya’nın adaylığının düşürülmesine neden olacak ilk hamleyi yaptı. Hukukta “memnu hakların iadesi” olarak bilinen seçme ve seçilme hakkını devamı ile ilgili belgeleri istedi.

Öte yandan İlçe Seçim Kurulu’nda oy kullanma hakkı bulunan Saadet Partisi, HDP, CHP temsilcileri karara şerh koyarken sadece AK Parti adaylığın düşürülmesine onay verdi. Bu karara itiraz edileceği öğrenildi.ÇALKAYA KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI;

Sevgili Balçovalılar

10 Ekim Gar Katliamı nedeniyle 2015 yılında KESK tarafından Gündoğdu Meydanı’nda protesto düzenlenmişti. O zaman ki İl Başkanımız, milletvekillerimiz diğer belediye başkanı arkadaşlarımla birlikte katıldık. Orada 10 bin kişinin attığı sloganlar nedeniyle bana Cumhurbaşkanı’na hakaretten dolayı dava açıldı. Cumhurbaşkanı 15 Temmuz hain darbe girişimden sonra açtığım tüm davaları geri çektim demesine rağmen sadece benim davam ettirildi ve dava sonuçta çıkan para cezasını ödedim. Şimdi de adaylık başvurumu yaptım. Ancak İlçe seçim kurulu bir karar alarak bu hukuki durumun tespitini istedi. Ben milli iradenin tecelli edeceğine her zaman inanan bir insanım. Balçova Halkı’nın oylarıyla seçtiği veya seçilmiş herhangi bir insanın hakaret nedeniyle seçilme hakkının elinden alınmasının milli iradeye uygun olmadığına inanıyorum. Biz İlçe Seçim Kuruluna gerekli itirazı yaparak yasal süreci başlattık. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi Hukuk ekibi konuyu takip ediyor. Adaylığımın düşürülmesi gibi bir şey söz konusu değil.

Saygılarımla.


Yorum Gönder