Kemeraltı Çalıştayı için geri sayım devam ediyor

Kemeraltı Çalıştayı için geri sayım devam ediyor

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla hayata geçirilen Kemeraltı Çalıştayı için hazırlıklar devam ediyor. Eylül ayında yapılması planlanan çalıştayın ikinci toplantısı düzenlendi.

İzmir’in en önemli alanlarından Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara sağlıklı bir kentsel mekan mirası olarak bırakılması amacıyla hayata geçirilen Kemeraltı Çalıştayı için hazırlıklar devam ediyor. 1-3 Eylül tarihleri arasında yapılması planlanan çalıştayın ikinci toplantısı İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği’nde düzenlendi. Toplantıda Toplantıya Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu, Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, Eski Konak Belediye Başkan Erdal İzgi çalıştayın paydaşları katıldı.

 

DESTEK BEKLİYORUZ

2020 yılında dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle çalıştayın ilkini çevrimiçi yapmak zorunda kaldıklarını anlatan Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu, eylül ayında yapılması planlanan çalıştayın ilkinden farklı olarak daha zengin etkinliklerle gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Süreç içerisinde Kemeraltı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi adaylığının yer aldığını hatırlatan Karaçorlu, geçmiş çalıştayda görev alan ve bu çalıştayda da desteğini esirgemeyen kurumlara teşekkür etti. Çalıştayın daha fazla destek almaları gerektiğine vurgu yapan Karaçorlu, Kemeraltı’nın tarihi ve kozmopolit yönüne dikkat çekerek, “Kemeraltı inançların da buluştuğu bir mekan. Her inancın bir mekanı var. Onların da bu konuda eksik kalmamaları için bu süreçte yer almaları konularında kendilerinden isteğimiz olacak” dedi. Karaçorlu öte yandan Kuşadası'nda tarihi çevre koruma kooperatifçiliği bir yöntem önerisi olarak gündeme gelmiş ancak hayata çeşitli nedenlerle geçirilememiş projenin Kemeraltı için de uygulanabilir olduğunu ve söz konusu çalıştayda bu amacın da tartışılacağını dile getirdi. Bu projede hedeflenen, sokak ölçeğinde esnafın ve yaşayanların bir örgütlenme yöntemiyle ortak bir şekilde mekanların koruma eylemi gerçekleştirmesini,gerek belediye ve gerek kamunun diğer yapılarının hatta üniversitelerin çalışmasını dahil ederek yaşama geçebilme olanağı olan bir yöntem sunmuşlardır. Karaçorlu bu ölçekte bir çalışmayı da yüksek lisans tezi olarak Yeni Foça'da incelemelerde bulunmuştur.


 


ÖNERİLER SIRALANDI

Çalıştayın paydaşlarından toplantıda yer alan gazeteci Neslihan Perşembe Kulakoğlu ve Hasan Kulakoğlu, Kemeraltı’nın kültür ve sanat etkinliklerinin yapılması açısından güçlü bir potansiyel taşıdığını belirterek önerilerini sıraladı. Kemeraltı’nın simge ve tarihi mekanlarından Şan ve Sema Sineması’na dikkat çeken Neslihan Perşembe Kulakoğlu, “Sinemalar kültür-sanat faaliyetlerinin gerçekleştirildiği mekanlara dönüştürülebilir” dedi. Kemeraltı esnafının çocuklarının da yararlanabileceği mekanların olması gerektiğini belirten Kulakoğlu, “Sinemaların yer aldığı pasajlardaki boş dükkanlar da özellikle gençler için özellikle de Kemeraltı esnafının çocukları için hem kitap okuyacakları hem ders çalışıp araştırma yapabilecekleri, ücretsiz internetli, bilgisayarlı, su ile çay ikram edilen kitap kafelere dönüştürebilir. Pasajlardaki boş dükkanlardan bazıları sergi salonuna dönüştürebilir” diye konuştu.

 

‘İZMİR’İ KEMERALTI İLE BARIŞTIRMAMIZ LAZIM’

İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin de, Kemeraltı’nın ticaret merkezi yönüne vurgu yaptı. Kemeraltı esnafının sorunlarına dikkat çeken ve tarihi çarşıda yapılması gerekenleri sıralayan Girgin, vatandaşların bu aşamalardan sonra Kemeraltı’na eskisi gibi rağbet göstereceğinin altını çizdi. “İzmir’in Kemeraltı ile barışması lazım” diyen Girgin, yapılan çalışmaların esnafa da umut vereceğini belirtti.

  

Yorum Gönder