“İzmir’e üvey evlat muamelesi yapmayın”

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u İzmir’e ayrımcılık yapmamaya davet ederek “İzmir’e artık öz evlat gözüyle bakmanızın zamanı geldi” dedi.

Serter’den Bakan Ersoy’a sert eleştiri:

“İzmir’e üvey evlat muamelesi yapmayın”

 

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u İzmir’e ayrımcılık yapmamaya davet ederek “İzmir’e artık öz evlat gözüyle bakmanızın zamanı geldi” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulan 2020 bütçesi görüşmelerinde değerlendirmelerde bulunan CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, İzmir’in beklentilerini ve sorunlarını dile getirerek Bakan Ersoy’a İzmir’e ayrımcılık yapılmaması yönünde çağrı yaptı.

Turizmcinin emeği ile elde edilen artı değerin, Turizm Geliştirme Ajansı aracılığıyla merkezi hükümete gittiğini söyleyen Serter, “Turizm bütçesini Bakanlıktan çok sektörün emekçileri ayakta tutuyor. Bakanlığın yakın zaman önce kurduğu ve amacı ne kadar turizmi geliştirmek olduğu konusunda şüphelerimiz olan Turizm Geliştirme Ajansı’nın öngördüğü finansman mantığı bile yanlış” dedi. Serter, dünyada “şehir vergisi”  adıyla anılan turizm fonları olduğunun ve bu fonların yerel yönetimlere aktarıldığının altını çizerek, Türkiye’de ise ajans için turizmcilerden toplanan miktarın merkezi yönetimine aktarıldığını söyledi.

“Kongre turizmini İzmir’den başlatın”

CHP İzmir Milletvekili Serter, konuşmasında kongre turizminin de öneminin altını çizerek “Kongre turizminin dünya turizmi gelirlerinin içindeki payı yüzde 30; çok ciddi bir rakam. Bizim bu pastadan pay almamız şart sayın Bakan” dedi.  “Bir turizmci olarak kongre turizmini başta İzmir’de sonra da tüm Türkiye’de geliştirmek için ne yapacaksınız?” diye soran Serter, İzmir’in kongre turizmi için en uygun kent olduğunu söyledi.

Tarih, sağlık, deniz, gastronomi ve inanç turizmiyle ön plana çıkması gereken şehirlerden İzmir’e gelen turist sayısını söylemekten bile utandığını söyleyen Serter, “2019 itibariyle havaalanına inen kişi sayısı 1 milyon ama bunun 500 bini Kuşadası ve Didim turisti. Türkiye’ye 45 milyon turist geliyorsa İzmir’e hiç gelmiyor demektir. İzmir’e üvey evlat muamelesi yapmayın, artık İzmir’e öz evlat olarak bakın” dedi.

Serter’den Çeşme ve Foça Sorusu  

İzmir Milletvekili Bedri Serter, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Turizm Bakanı Ersoy’a, hala açılmayı bekleyen ancak Turizm Bakanlığı’nca açılmasının önüne çeşitli engeller konan Club Med Fransız Tatil Köyü’nü hatırlattı ve bir an önce Bakan Ersoy’un köyün yeniden açılması için adım atmasını istedi.

Çeşme’nin sınırları neden yeniden çizildi?

Serter, geçtiğimiz ay çıkarılan bir Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Çeşme ve Alaçatı’nın sınırlarının iktidar tarafından yeniden çizildiğini söyledi ve sordu “ Çeşme,  Cumhurbaşkanı tarafından Turizm Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan ediliyor, soruyorum, Çeşme’den ne istiyorsunuz? Bu kararnamenin amacı nedir? Bilmek istiyorum. Çeşme’ye bir şey yapmak istiyorsanız ilerlemeyen Erythrai kazılarına hız vermek için Bakanlık olarak adım atın!” dedi.

 

Yorum Gönder