banner183

‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLÜ’ CEZAEVİNDE TUTULAN GAZETECİLERLE VE CUMHURİYET GAZETESİNE  

BASIN KONSEYİ’NİN 2020 YILI ‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLÜ’ CEZAEVİNDE TUTULAN GAZETECİLERLE, CUMHURİYET GAZETESİNE VERİLDİ 

 

 

Her yıl 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde açıklanan geleneksel Basın Özgürlüğü Ödülü ile ilgili çalışmalar, 27 Nisan 2020 günü koronavirüs salgını nedeniyle video konferansla yapılan Basın Konseyi Yüksek Kurulu toplantısında sonuçlandırıldı. 

 

Yüksek Kurul toplantısında Basın Özgürlüğü Ödülü Yönetmeliği gereği, koşullara uygun adaylar, üyeler tarafından tek tek değerlendirdi. Görüşmelerin ardından belirlenen adaylar arasında seçime geçildi. Yüksek Kurul, oy çokluğu ile Basın Konseyi’nin 2020 yılı Basın Özgürlüğü Ödülü’nün, sadece 'halkın haber alma hakkı’ ile ‘ifade ve basın özgürlüğünü savundukları' için cezaevinde 'bedel ödetilen' gazetecilerle, her türlü baskıya karşın habercilik yapan, bu nedenle davadan davaya sürüklenen Cumhuriyet gazetesine verilmesini kararlaştırdı.

 

Basın Konseyi’nin Basın Özgürlüğü Ödülü, koronavirüs salgınında alınan olağanüstü önlemler nedeniyle ileri bir tarihte düzenlenecek törenle verilecek. 

 

ÖDÜLÜN GEREKÇESİ

 

Basın Konseyi 2020 yılı Basın Özgürlüğü Ödülü’ne layık görülen gazeteciler, hiçbirçıkar grubu ve oluşumun mensubu olmayan, sadece halkın haber alma hakkını, ifadeve basın özgürlüğünü savunanlardır.  

 

Ödül verilen gazeteciler, Türkiye’de demokrasinin ve medyanın içinden geçtiği bu tarihi süreçte, kamusal bir görev olan gazetecilik ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalmış; mesleklerinden taviz vermemiş olan gazetecilerdir. Haberlerinde, yönettikleri yayınlarda, yazdıkları kitaplarda hep gerçeğin peşinde koşmuş, halkın sadece gerçekleri öğrenmesinden gayrı hiçbir amaçları olmamıştır.  

 

Ödül için önemsenen gazeteciler, medyanın yüzde 90’ını kontrolüne alan iktidara ‘yandaş’ olmayı değil; kalemine efendi kalıp satmamayı tercih etmiştir. Bağımsızlığını korumaya çalışan birkaç gazete ile televizyonu da susturmak için, siyasallaştırılmaya çalışılan yargıyı ve devlet aygıtını ‘iktidar sopası’ gibi kullanan anlayışın hışmına uğramıştır. Hiçbir demokratik ülkede eşine rastlanmayacak uygulamayla eleştirel gazetecilik yaptıkları için üretilen ‘suç’lar ile, yaptıkları habercilik ‘terör’ sayılmış; haksız hukuksuz kararlarla cezaevlerine atılmıştır. 

 

Basın Konseyi 2020 yılı Basın Özgürlüğü Ödülü, bu nedenlerle gazetecilik mesleğinin onuru; halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğü uğruna, sadece kendilerine değil, mağdur edilen eşleri, çocukları ve yakınlarına bedel ödetilen, sadece gazetecilik yaptıkları için hedef alınan CEZAEVİNDEKİ GAZETECİLER ile haberleri sonucu yazar, muhabir ve editörleri hakkında açılan davalarla yıldırılmak istenen CUMHURİYET gazetesine verilmiştir.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163