DİLEK GAPPİ’DEN GENÇ GAZETECİLERE MESAJ: HEDEFE VE GELECEĞE BAKIN

Basın Sektörü Değişim ve Dönüşüm İçinde

“Bizim mesleğimiz mücadele mesleği, genç meslektaşlarımıza bunu söylüyoruz. Sektörün yıllardır süregelen sorunları var, herkes bu sorunları dile getiriyor ancak önemli olan sektörü güçlendirmek. Birlikte neler yapabiliriz ona bakmak gerekiyor. Meslekte itibar için kişisel donanımı arttırmak, hedefe bakmak ve geleceği okumak lazım. Sektörde donanımlı kişiler arttığı sürece meslekteki eski itibarımıza kavuşabiliriz. Doğru olan her işin ve çalışmanın yanında olacağız. Öncelikle gerçek bir dayanışma sergilememiz gerektiğini düşünüyoruz.”

 

Basın sektöründe meydana gelen değişimlere de değinen Gappi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin faaliyette olan İGC Basın Akademisi ve Telif Destek Projesi çalışmalarına dikkat çekti. Yapılan çalışmalarda hedef kitlenin genç basın mensupları olduğu vurgulayan Dilek Gappi şunları ekledi;

 

“Birkaç yıldır başlattığımız projelerde aslında hedef kitlemiz gençler. Basın Akademisi eğitimlerimizde önceliğimiz gençlerin yer alması. Sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitimler vermeye başladık. Telif Destek projelerimizle hem genç meslektaşlarımızı hem de sektörü destekliyoruz. Genç meslektaşlarımızdan projelerimize sahip çıkmalarını bekliyoruz.”

 

Meslek adına yapılan her türlü çalışmaya açığız

Genç Medya Platformu’nun kuruluş sürecini ve çalışmalarını aktaran Barış Özdil, platformu diğer kuruluşlara rakip olarak değil, medya sektörünün gelişimi için kurduklarını vurguladı.

“Kurulma noktasında yaklaşık 23- 24 kişiydik. Şu an 45 kişiye ulaştık. Pandeminin en çok etkilediği sektörlerden bir tanesi gazetecilik. Bu yüzden göstermek istediğimiz faaliyetlerde biraz geride kaldık ama atıl olduğumuz söylenemez. Çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik. Gönüllülük esaslı bir iş yapıyoruz. İsteriz ki sektördeki herkes bu işin içinde olsun. Pandemi şartlarının biraz hafiflemesiyle biz de projelerimize hız vermeyi düşünüyoruz. Bu platformu kimseye rakip olarak kurmadık. Ortak paydada meslek adına bir şey yapmaya çalışan tüm kuruluşlara açığız. Bir arada çalışmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Görüşmenin sonunda İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Genç Medya Platformu’nun ortak çalışmalarda yer alması konusunda fikir birliğine varıldı.

 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163