Dünya Basın Fedarasyonu 2021 yılı için önemli açıklamalar da bulundu

İşte O Açıklama;

 

“Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.”

(1922) Gazi Mustafa Kemal Atatürk

 

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği üzere basının, bir milletin hedefe yürümesindeki rehberlerinden biri olduğu fikrini benimseyen toplumdaki her kesimin, Dünya Basın Federasyonu (World Press Federation) gibi dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç farkı gözetmeksizin, gazetecilik ve televizyonculuğun toplum hayatındaki rolünü ve değerini özümsemeleri gerekmektedir.

 

Basının haklarına ve görevlerine vakıf bir üye topluluğu meydana getirmek arzu ve isteğiyle faaliyet gösteren Dünya Basın Federasyonu gibi ülkenin bugünkü sorunlar yumağına çözüm bulmak hepimizin bu vatana borcudur.

 

Resmi ofisini İngiltere’de kurmuş ve dünyanın birçok ülkesinden basın mensuplarının yer aldığı, güçlü ve sağlıklı bir yapı ile Türkiye merkez yönetimini bu anlayışlarla oluşturan Dünya Basın Federasyonu (World Press Federation)’nun ilkesi doğrultusunda dünyada kalemi doğrudan sapmayan, olaya, habere objektif gözü ile bakan meslek bayrağını en üst seviyeye taşıyan basın kahramanları çoğalacaktır. Gerek yerel yönetimler ve siyasetin basına ve reklama ayırdığı paydan hakkına düşeni alması yolunda yaptığı planlamalarla federasyonumuz, Türkiye’de ve Dünya’da sesini duyurmaya devam edecektir.

 

Dünya’da ve Türkiye’de öncelikle yerel medyayı kapsamı içerisine alan Dünya Basın Federasyonu (World Press Federation), bölgelerinde yaşam mücadelesi içerisinde ayakta kalmaya çalışan basın emekçileri ile birlikte bir çatı altında, gerçek yaşamın gereksinimlerinin farkındalığı ile bir yol haritası çizmeyi hedeflemiştir. Yerel gazete, dergi, televizyon, radyo, internet haberciliği ile gazetecilik yapan tüm basın mensuplarını, federasyonumuzun çatısı altında yer alan dernekler aracılığı ile bir araya toparlama çabamız, birlikten güç doğar ilkemizi daha güçlü kılmaktadır.

 

2020 yılı dünya vekâlet savaşlarıyla dolu, toplu insan göçlerine tanık oldu. Bazı ülkelerin insanları göçe zorlanıp, dünya haritasının yeniden düzenlenme çabasında olunduğu konuşurken, küçük bedenler yok uğruna can verirken Dünyamız, Covit-19 denilen hastalıkla tanıştı. Hiç uğruna can veren dünyanın küçüklerine dokunmayan, adeta büyüklere ders veren bir hastalık…

Özgürlük anlayışımız değişti.

 

Hepimiz özgürlüğün bir çay ocağında içilen bir çayda, kalabalık bir caddede insan manzarası arasında olduğunu unutmuşuz. Bir dostunuzun elini sıkmanın özgürlük olduğunu unutmuşuz. Hatırlattılar bedeli ağır da olsa.

 

Kadın cinayetleri zirve yaptı yapmaya da devam ediyor. Cinayet olmayınca kimin eşi, kızı olduğunun önemi yok yeri geldi, sosyal medya kanalı ile ezildi kadın. Bu dram durmadı durmayacak…

 

Doğa da boş durmuyor. Nerede ise depremlerin yılı oldu, 2020 psikolojimizi olumsuz etkiledi. Korktuk, üzüldük…

 

Siyasi kavgalar ile yorulurken, felaketler içinde, sevindik bazen;

 

Bir kardeş ülkenin işgal altındaki topraklarını kurtarma yolundaki çabasına verilen ortak tepki heyecan yarattı, birlik olduk güzeldi,

 

Ulusal bir maçta ırkçılığa en güzel dersi verdik kenetlendik güzeldi,

 

Bir dünya devi ülkenin yaptırım kararına verilen ortak tepki birlik mesajı güzeldi. Siyasi kavgaları unuttuk…

 

Dileriz 2021 yılında, yaklaşık 10 milyar insanın ve milyarlarca canlının yaşadığı dünyamızda her şey daha güzel olsun.

 

2021 de ‘’Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’’ sözü havada kalsın. Dünya bu hastalıkla beraber bütünleşsin kenetlensin.

 

En önemlisi 2021 Ulusal Birlik ve Beraberlik yılı olsun.

 

www.worldpressfederation.uk

 

www.worldpressfederation.com

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×