İGC AKADEMİ’DEN MUĞLA ÖZEL SAYISI

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) işbirliği ile yürütülen Güçlü Gazeteci Özgür Medya Programı çerçevesinde başlatılan Muğla, Aydın ve Manisa il eğitimleri, pandemi süreci nedeniyle 9 Eylül Gazetesi özel ilavelerine dönüştürüldü. Böylelikle Muğla, Aydın ve Manisa’da yaşayan işsiz ve serbest çalışan gazeteciler, Telif Destek Programından faydalanabiliyor.

İlk olarak 07.11.2020, bugün yayınlanan özel Muğla ilavesi, 9 Eylül gazetesi ile okuyucularla buluştu. İlave, serbest gazetecilerin hazırladığı özel haberler ile Muğla’nın sorunlarına, beklentilerine ve avantajlarına değiniyor. Muğla’nın pandemi sürecinde etkilenen turizmi, mülteci ve dezavantajlı grupların haberlerinin yer aldığı ilavede ayrıca Muğla’nın doğası ve tarihi ile bütünleşen çam balı, Milas halısı gibi yerelden evrensele uzanan özel haberler de yer alıyor. 11 gazetecinin haberleri ile telif programından faydalandığı Muğla özel sayısının koordinatörlüğünü Hakan Dirik üstlendi.

Sırada Aydın, Manisa ve İnsan Hakları ekleri var

Telif Destek Programı kapsamında sırasıyla Aydın, Manisa ve İnsan Hakları özel sayıları yayınlanacak. Aralık ayı sonuna kadar yayınlanacak 3 özel ek için yeni haberler bekleniyor. Aydın ve Manisa özel eklerinde Muğla’da olduğu gibi yaşanan kentsel sorunlar ve beklentiler kapsamında; yoksulluk, göç, mülteci sorunları ve insan hakları ihlalleri mercek altına alınıyor.

Kimler başvurabilir  

İşsiz ve serbest çalışan gazetecilerin gazetecilik çalışmalarını maddi destekle sürdürmelerini teşvik etmeyi ve medya çoğulculuğuna katkıda bulunmayı amaçlayan Telif Destek Programı ile gazetecilerin belirlenen konularda hazırladıkları haber, araştırma, röportaj ve benzeri çalışmalar İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı 9 Eylül Gazetesi’nde ve/veya internet sitesinde yayınlanıyor ve eser sahibine brüt 100 Euro telif ücreti ödeniyor.

“Telif Destek Programına” bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan, serbest çalışan gazeteciler faydalanabilecekler.  Proje kapsamında hazırlanan özel il ekleri ile yerelde çalışan serbest ve genç gazetecilerin de telif projesinden faydalanması hedefleniyor.  Yıl sonunda yayınlanacak İnsan Hakları ekine ise Diyarbakır’dan İstanbul’a yurt genelinde çalışan tüm serbest gazeteciler haberleri ile katkıda bulunabilecek. Medya çoğulculuğunun öncelikli olduğu projede telif destek programı ile dört yılda toplam 390 içeriğin desteklenmesi amaçlanıyor.

Telif Destek Programı Rehberi ve başvuru formuna http://igc.org.tr/igc/telif-destek-programi-rehberi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

MUĞLA ÖZEL SAYISI

 

https://www.dokuzeylul.com/egazete-detay/316 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163