banner183

İzmirli kadın gazeteciler ÖzgürİGC’nin toplantısında buluştu

Kadın cemiyet başkanının 6 yıl, kadın cemiyet başkan yardımcısının 3 yıl görev yapmasına rağmen İGC yönetiminin son dönemde “toplumsal cinsiyet eşitliği” konusunda yeterli çalışmayı yapmadığı vurgulandı.

Buluşmaya katılanlar, ücret eşitsizliği, terfi ayrımları, gazeteci annelerin kreş sorunu, kadına yönelik mobbing, sahadaki kadın gazetecilerin yaşadıkları lojistik sorunlar, medyadaki kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığı, medyanın erkek bakış açısının toplumda yarattığı yansımalar, emekli gazetecilerin huzurevi ihtiyacı gibi sorunlarını dile getirdi.

 

Sorunların tespiti bile yapılmadı

İGC'nin üyelerini tanımaya yönelik bilinçli ve programlı çalışmaları bulunmamasını eleştiren kadın gazeteciler, üye veri tabanı oluşturulmayan İGC'de işsiz, çalışan, emekli grupları sayısal bilgilerinin bulunmadığını, bu nedenle sorunlarının tespitinin yapılamadığını aktardı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Adayı Mustafa Yılmaz, İzmir'de bugüne kadar mesleki anlamda sorunların çözümüne yönelik hiçbir arayışta bulunulmamasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Çözüm üretmek için göreve talip olduklarını açıklayan Mustafa Yılmaz, şöyle konuştu:

 "ÖzgürİGC olarak Gazeteciler Meclisi kurup medyanın tüm dallarında çalışan gazetecilerimiz ile sorunlarımıza birlikte çözüm arayacağız. Kadın gazetecilerin sorunları başta olmak üzere tüm gazetecilerin sorunlarının masaya yatırılacağı gazeteci çalıştaylarını yılda bir kez toplayarak sorunlarımıza çözüm üreterek, çözüme kavuşturuncaya kadar çaba harcayacağız. Kadın gazeteci sayısı son yıllarda hızla azalıyor. Kadınların meslekten uzaklaşma nedenlerini ortaya koyarak, çözümlerini üretmeyi önemli görevlerimizden biri olarak kabul ediyoruz. Bugüne kadar bunların yapılmamasının ise en önemli eksiklik olduğunu bu zoom toplantımızda bir kez daha gördük." 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163