Bu Makale
528 Tekil
Görüntülendi.
MİTOLOJİ VE MASAL FESTİVALİ'NİN ARDINDAN

MİTOLOJİ VE MASAL FESTİVALİ'NİN ARDINDAN

 

İzmir'in artık bir Mitoloji ve Masal Festivali var. 20-21 Mayıs 2023 tarihinde iki tam gün gerçekleşen Festivali Aziz Vukolos Kilisesi'ni dolduran  yüzlerce kişi ilgiyle izledi.

 

Festivalin teması "Döngüsellik" idi.

 

Anlatılan masallarda, konuşmalarda bu tema ele alındı. Kişisel ve toplumsal yaşamda, doğada, mitolojide döngüler. Festivalin mitolojisi, edebiyatta mitoloji ve labirent sembolü ele alınan konulardan sadece birkaçı.

 

Her anlatı, dinleyenleri günlük zihnin dar kalıplarından kurtararak sonsuz hayal ve imgelem dünyasında  keyifli bir yolculuğa çıkardı.

 

Somut olmayan kültürel mirasımızın tarihi bir mekanda böylesi ilgiyle sahiplenilmesi benim için sürpriz olmadı. Masalların dünyasında anlatıcı olarak geçirdiğim 9 yıl boyunca bu alanın ne kadar ilgiye, sevgiye ve anlaşılmaya hasret olduğuna yaşayarak tanık olmuştum. Yıllardır İzmir'de bir masal festivali yapılmasının hayali ve özleminin yaşandığını biliyordum.

 

Nihayet bu konuda somut bir adım atılmış olması, bu adımın büyük bir ilgiyle, sevgiyle karşılanması umut ve sevinç kaynağı.

 

Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere emek ve destek veren her bireyi ve kurumu kutluyor ve teşekkür ediyorum.

 

Bu festivalin gelenekselleşerek devam etmesi şu an tüm katılımcıların ve izleyicilerin ortak talebi, arzusu. Ayrıca diğer belediyelerimiz için de bu festival ilham verici bir örnek olsun diliyoruz.

 

Kadim anlatılarımızın, masallarımızın ve Anadolu'nun kaynaklık ettiği mitolojinin bütün kuşaklara tanıtılması ve geleceğe aktarılması büyük önem taşıyor.

 

Konuştuğumuz dili öğrenmek, sembollerini tanımak, kültürel kodlarına, anlamına, derinliğine vakıf olmak masal ve mitoloji anlatılarını bilmekten, dinlemekten geçiyor.

 

Psikolojinin, sosyolojinin, tüm sanat dallarının ve kültürün masal ve mitoloji ile olan derin bağlarını fark ettiğimizde kişisel ve toplumsal dünyamız daha genişleyecek ve özgürleşecek.  Yepyeni anlamlar kazanıp,  hayatlarımızı "katlanmaktan", kutlamaya dönüştüreceğimiz yolları keşfedeceğiz. Giderek çölleşen düşünce ve hayal dünyamızı yeniden canlandırmanın bir yolu da bu.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163