Bu Makale
517 Tekil
Görüntülendi.
MİZAH İLE İZAH EDEMİYOM GARİİ

MİZAH İLE İZAH EDEMİYOM GARİİ

 

Mizah ile izahı çok severim. Ara sıra sosyal medyada yöremizin dilinin o güzelim yerel söylenişi ile yazdığım kısa yazılar pek bi beğenilir. 

Akideşlem güle güle bi hal olula garii.

Kendime, yazmam için  havas edem deye sözcüklerimi bir deftere not etmeye başladım bilenik.

Aman , yaz gari derim kendime, hep yerel şivemizle yaz. Mizah ile izaha dalıver gitsin , derim. Dalıp çıkakene çakılıvarın  lafların dibine. Bocaladığımda hemen anacığım , dedem , ninem ve halalarım gelir aklıma. Birlikte sohbetin koyulaştığı yerde , mahallemizin ekber evlatlarının kendilerine özgü sözcüklerini anımsarım şimdilerde.

Bu konuda en yaman olanı anacığımdı. Eskilerden kalan köşe laflarını anımsadıkça bazen en komik olanına kendi kendime sesli  gülerim hemde. 


****

Martlı Mahallemizin , o canım yerel Balıkesir şivesini en iyi dedem kullanırdı. Bazen kendini kaptırıp, hiç farkında olmadan Balıkesir şivesi ile geçmişimizin izlerini  bizlere öğretmenin keyfini yaşardı.

- Unudursanız diye diyom , sakın aklınızdan çıkarmayın emi. Tembih sözleriydi. Annem, babasının ve annesinin sözlerini en iyi harmanlayan evlatlarından biriydi.Dedemin bazı vurdumduymaz hallerinden sıkılınca , ninemin söylediği sözleri bize aktardı.Yaşamın içinden süzülüp gelen o anıların içindeki muhteşem hayat direnişinin öğütleri biz torunlarına kalan mirastır.


****

 

Benim aklımda en iyi yer edenlerden biridir.

- "Güvenme dayına ekmek al yanına."

Geldiğimiz noktada, insani ilişkilerimizin ve komşuluğumuzun tükenişini yaşıyoruz.  Türk misafirperverliğini anlatan deyimleri unuttuk garii. 

Son zamanlarda çok sık duyar olduğumuz sözü yaşıyoruz.

-  " kimseye güven kalmadı " !.. 

Ya da , kime güveneceğiz ?

4 milyon Suriyeli ile ekmeğimizi bölüşüyoruz. İnsanların yaşadığı dramı görmezden gelenlere olsun bu sözlerim.

Van , Elazığ , Malatya depreminde evleriini yitiren yurttaşlarımızın ayaz gecelerdeki feryatlarını hangimiz duyduk ?

İnsan olarak , kendi başımıza gelmişcesine hayal ederek , bireysel olarak  ne yaptık ?  

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan'ın , Edremitliler adına depremzedeler için gönderdiği yardımları buraya not edeyim.


****

İran depreminden en çok etkilenen Van köylerinde 9 yurttaşımız yaşamını yitirdi. Kerpiç evleri yoksulluğun ortasında onlara mezar oldu. İçimi en çok acıtan görüntüyü nasıl tarif edeyim ? Dilim döndüğünce yazacağım.

" Yaşı elliye varan bir kardeşimiz evinin yıkıntılarına bakıp bakıp feryat ediyordu. Çaresizliğin en koyusunda ağzından dökülüyordu sözcükler..Ağlayarak , sakallarının arasından göz yaşları yıkıntılara karışıyordu.

- Hudeyyy..Hudeyyy.... Hudeyy.. ( Yaradanım, yaradanım, yaradanım )

Bu feryadı duyanlara, duymayanlara , duymak istemeyenlere, tüm insan yüreklilere bir ses olsun diye bir kez daha anımsatayım.

Eyy tuzu kurular, yaşama tutunmak için feryad edenlerin sesine , ses verin garii..

Fazlasına gerek yok , bir nefes olun o yeter.

İyi çarşambalar.

 

 

Yukarıdaki resmi Haber.Ercis.Com haber sitesinden aldım. Emeği geçenlere Halkız Biz aracılığı Edremit / Zeytinliden ile selamlar göndereyim. Depremde canlarını yitirenlerin ruhları şad olsun.

Çaresizliğiniz tez zamanda son bulsun.

Acılar ve kederler sizlerden uzak olsun.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×