Bu Makale
71 Tekil
Görüntülendi.
ÖLÜMSÜZ KELEBEKLER
banner183

ÖLÜMSÜZ KELEBEKLER

 

Karayipler'in yoksul ülkesi 

Dominik Cumhuriyeti’nde üç kardeş, Patria, Maria Teresa ve Minevra Mirabal, 1960’ta 30 yıllık Diktatör Rafael Trujillo’ya karşı yürüttükleri mücadele ile,

1999'da,

Birleşmiş Milletler 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ne ilham olmuştur.

ABD destekli

Trujillo, bütün faşist diktatörler gibi halka ölüm, baskı, zulüm dayatmıştır. 

Direnenler ya tutuklanmış ya da faili meçhul bir cinayete kurban gitmiştir Yetmemiş askeri istihbarat servisine kurdurduğu “40” adlı hapishanede muhaliflerine işkence yaptırmıştır, birçoğunu da elektrikli sandalyede öldürtmüştür.


Diktatör Trujillo,

"Bırakın kamu binalarını, her evin duvarına kendi fotoğrafının asılmasını emretmiştir."

Patria Mirabal, kardeşlerin en büyüğü, diktatörün fotoğrafını evine asmayı kabul etmez!: “Çocuklarımızın bu yozlaşmış ve zalim rejimde büyümesine izin veremeyiz. Buna karşı savaşmalıyız ve gerekirse her şeyden, hatta hayatımdan vazgeçmeye hazırım.”

Mirabal kardeşler kod adı “Kelebekler” olan 14 Haziran Politik Hareketini kurunca diktatörün hedefi olur.

Minerva, Fidel Castro’yu örnek göstererek, “Eğer onlar Küba’da başarabildiyse, biz neden burada benzer bir hareketi yaratamayalım?” demiştir.

Mirabal Kardeşler, 25 Kasım 1960’da, Patria ve Minerva’nın hapisteki eşlerini ziyaretten dönerken, katledildiler. Şiddetin her türünü yaşadıktan sonra, araçlarının içinde, bir uçurumdan aşağı atıldılar.Mirabal Kardeşler’in katledilmesinden 6 ay sonra 30 Mayıs 1961’de bir suikast sonucu öldürüldü. 

Mirabal kardeşler de Ulusal Kahraman ilân edildi..

Mustafa Kemal Erdemol bir yazısında,

bugün tüm Dominik kentlerinde Mirabal kız kardeşlerin (Üç Kelebek olarak anılıyorlar) adının bulunduğu birçok sokak, kültür merkezi, okul bulunduğunu, kendi doğdukları kentin adının da "Herman’s Mirabal" olarak değiştirildini yazar ve devam eder;.

"Romancı Julia Alvarez hikâyelerini 1994’de yayımlanan Kelebekler Zamanı adlı romanında anlattı. Bu kitap, 2001’de Salma Hayek’in başrolünde olduğu aynı adı taşıyan bir filme de uyarlandı.Mirabal Kardeşler’in öldürüldüğü gün olan 25 Kasım, BM tarafından 1981 yılında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olarak ilan edildi."

O gün bugün her 25 Kasım’da dünyada ve ülkemizde hem Mirabal kardeşler anılır, hem de kadına şiddet konusunda etkinlikler düzenlenir.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163