EMPERYALİZMİN İKİ YÜZÜ…

SİZLERLE 2 SENE ÖNCE YAYINLADIĞIM İBRETLE OKUMANIZ GEREKEN BİR YAZIMI PAYLAŞMAK İSTİYORUM.

 

EMPERYALİZMİN İKİ YÜZÜ…

 

SİZ YANDAŞ MEDYASADECE TÜRKİYE'DE Mİ VAR ZANNEDİYORSUNUZ?

1927'DE ABD'DE VARDI.

 

 


TİME DERGİSİ VE İKİ KAPAĞI

 

Neden 1923'de övgü, 1927'de Diktatör?

24 Mart 1923 tarihinde, cumhuriyetin ilanından 6 ay önce Dünyanın en önemli ve popüler dergilerinden olan

Time Atatürk'ü kapağına koymuş ve Atatürk'ün; Osmanlı'nın yozlaşmışlığı, zayıflığı ve "hasta adam" imajı yüzünden:

"Türk ancak cehennemde kendi efendisi olur" sözüne "Türk Türkiye'de kendi efendisi olur" şeklinde bir yazıyla başlayan dergi,

I. Dünya Savaşı sonrası Anadolu topraklarında özgür bir ulus kurma mücadelesinden ve Mustafa Kemal Atatürk'ten övgüyle bahsetmişti.

Ancak, TIME'ın Atatürk'ü ikinci kez kapağa taşıdığı 21 Şubat 1927'de. Lozan anlaşması ve sonuçlarına değinen makalede Mustafa Kemal Atatürk'ten diktatör olarak bahsediliyor.

 

Atatürk'ün Lozan Antlaşması'nın şartlarından memnuniyetsizliğine değinen ve ABD senatosunun Atatürk'e olan bir mesajına da yer veriyor: "ABD senatosu Atatürk'ün, kurduğu yeni Türkiye'nin hala Osmanlı zamanından kalma "Korkunç Türkler" imajını geride bırakmadığını..." belirtiyor.

Neden 1923'de övgü, 1927'de Diktatör?

 

Time sonuçta ticari bir dergi. Amerika'daki sosyal olayların bir şekilde nabzını da tutmak zorunda.

 

Öte yandan 1926 yılına kadar Türk -Amerikan ilişkilerinde bir ilerleme de olmamıştır. Üstelik Amerikan Senatosu ısrarla Lozan Sulh Antlaşmasını onaylamayı reddetmekte, buna karşın, Türk- Amerikan çıkarları geçici anlaşmalarla korunmaktaydı. Çünkü, Türkiye, Amerika'dan ithal ettiği mallara düşük gümrük tarifeleri uyguluyor, yüksek gümrük tarifesi uygulamaya hakkı olmasına rağmen bundan kaçınıyordu. Zira Türkiye Amerika'ya yüksek kaliteli tütün, incir ve halı ihraç ederek peşin nakit döviz elde ediyor bu yüzden Amerika'ya karşı hoşgörülü davranıyordu.

1926 yılı Aralık ayı sonuna doğru Uzlaşmazlıklar Komisyonu başkanı Senatör King, Senatoya bir uzlaşma önergesi verdi. Fakat King Türkiye'yi Ermeni, Hıristiyan, Nasturi ve Yunanlıların mallarım müsadere etmek ve onları öldürmekten mesul tutuyordu. Amerikan kongresi, bu iddiaları göz önüne alarak, Lozan Antlaşması'nı bir daha onaylamayı reddetti.

 

O yıllarda Amerika'ya göç eden Osmanlı tebasından olan gayrımüslimler; Yunan, Ermeni, Makedon ve Bulgarların teşvik ettiği genel bir Türk aleyhtarlığı vardı. Bu Türk düşmanlığını oluşturan etkenler Avrupa'da da olduğu gibi Türkler'in, İslâm dinini lideri olarak kabullenilmesindendi.

O dönem kamuoyundaki bu tür tepkilerin ve hükümetin etkisi altında kalan Time Dergisi Atatürk'ü bu şekilde kapağına taşımak zorunda kalmıştı.

Sonuç olarak 1927'de parayı veren düdüğü çalmıştı.Tufan Atakişi

 

 

 

 

 

  
Anahtar Kelimeler
Iki YüzüEmperyalizmin
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163