Karşıyaka Belediye Başkanı Tugay, Mert Rüstem’e övgü

Karşıyaka Belediye Başkanı Tugay, Mert Rüstem’e övgü 

 

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr.Cemil Tugay İzmirli koleksiyoner Mert Rüstem’in koleksiyonunda yer alan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Karşıyaka ve İzmir fotoğraflarını inceledi. Birlikte Karşıyaka için bir proje üretme kararı aldılar.  


 


BU FOTOĞRAFLAR KARŞIYAKA VE İZMİR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
 

Koleksiyoner Mert Rüstem’in ofisinde bulunan eski fotoğrafları inceleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Dr.Cemil Tugay Koleksiyondan etkilendiğini ifade ederek, ‘birlikte güzel projelere imza atacağımı düşünüyorum. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk annesi Zübeyde hanımı Karşıyakalılara emanet etmiş bizlerde bu gururun haklı sevincini yaşıyoruz. Karşıyaka ya kalıcı Atatürk fotoğraflarından oluşan bir sergi kazandırmak istiyorum. Bu sergiyi yaparken tabi ki sizin koleksiyonunuzdan da faydalanmak isterim. Bu güzel fotoğraflarla birlikte güzel işlere imza atabiliriz. Elinizde Karşıyaka ve İzmir'le ilgili çok güzel fotoğraflar var bunlar, bu fotoğraflar Karşıyaka ve İzmir için çok önemli. Ayrıca sizi geçmişinize sahip çıktığın için kutluyorum.’ dedi.   


 


BAŞKANIMIN ARŞİVİMİ İNCELEMESİ ONUR VERİCİ
 

İmirli Koleksiyoner Mert Rüstem Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın ziyareti hakkında şunları söyledi; 

‘Karşıyaka Belediye Başkanımız arşivimi incelemesi benim için onur, gurur verici. 

Tugay başkanıma koleksiyonumda bulunan fotoğraf makinaları, aksesuarları ve fotoğraflarımı, kartpostalları inceledi.  

Diğer bir deyişle 1860 dan 1990 lara kadar filmin bulunmasıyla başlayan ve dijital fotoğrafçılığa kadar 130 yılın özetini inceledi. 

Elimde bulunan dedem Hamza Rüstem ve oğulları Hüseyin-Nuri-Metin Rüstem’in Girit’ten başlayıp İzmir’e kadar çektikleri fotoğrafları ve İzmir Kartpostallarını yanı sıra, Cumhuriyetten günümüze İzmir fotoğrafhaneleri ve Cumhuriyet öncesi Levanten ve Rumlar’ın işlettiği fotoğrafhaneler den oluşan koleksiyonumu. İzmir eğlence hayatına ait fotoğraflarından oluşan koleksiyonumu, İzmirli ailelerin fotoğraflarını ve asıl en önemlisi Kolleksiyonumun en nadide parçası olan orjinal Atatürk fotoğraflarımı  incelemesi ve bu fotoğraflarla bir çalışma yapmaya karar verdik. Bu benim için ayrı bir mutluluk. 

Başkanıma Koleksiyonumun dışında eşimin ve kızımın yaptığı Girit mutfağına özgü Ayva lokumu ve kurabiyeler ikram ederek bir nebzede olsa Girit mutfağını tanımasını istedim. 

Başkanım Dr.Cemil Tugay’a nazik ziyaretleri için çok teşekkür ediyorum.’ dedi.

 

 

Haber:Doğan Prepol
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163