KELEPÇELİ AŞK

KELEPÇELİ AŞK

19’uncu yüzyılın başlarında kadınların etli butlu olması pek tercih edilir bir durummuş; “ bir gram et bin ayıp örter” diyecek kadar ileri götürmüşler etli butlu olma durumunu, neyin ayıbını örtüyorlarsa artık.

Eski fotoğraflara baktığımızda gerçekten de kadınların kilolu,  bugünkü tabir ile “ balık etli” olması tercih edilirmiş erkekler tarafından, bu arada “ kadın hakkı” o yıllarda kimsenin aklının ucundan bile geçip gitmezmiş. Sonra gelmiş 1960’lı yıllar, stil ikonu Lesley Hornby, bacakları o kadar inceymiş ki, sevgilisinin kardeşi ona “incecik “ anlamına gelen  “Twiggy”  lakabını takmış.

O yıllardaki genç kızların hemen hepsi Twiggy’e  özenmiş onun gibi olmak istemiş, aç kalmışlar, ter dökmüşler zayıflamak ve bir çift çırpı bacaklara sahip olmak için. Kilo kadınlar için hep sorun olmuş, erkeklerin ise pek umurunda değilmiş kilolu olmak. Ancak sağlık sorunları baş göstermeye başlayınca; bir gram etin bin ayıp örtmediğini anlamışlar.

 Yirminci yüzyılın ortalarında ise genç kızlar arasında kusarak zayıflama modası başlamış. Bu moda birçok genç kızın yaşamını yitirmesine neden olmuş, çünkü Anoreksiya psikolojik sorun olarak algılanmaya ve kabul edilmeye başlanmış. Tıp demek; demek bilim demek, bilim her geçen gün ilerliyor, hemen her türlü soruna çare buluyor. 

“ şişman” demeyelim, kilolu insanların imdadına da tıp bilimi yetişti. Son yıllarda binlerce kilolu insan fazla kilolarından kurtulmak için bıçak altına yattı. Genç kadınlar, genç erkekler, sağlıkları yerinde kiloları fazla olanlar ağırlık yapan etlerinden kurtulup gittiler.

Ama zayıflarken aşık olmak kimsenin aklına bile gelmemiştir herhalde! “ Dur şu kilolarımdan kurtulayım da, belki evleneceğim, rüyalarımdaki kadın ile karşılaşırım” dememiştir herhalde!

Literatüre geçecektir bu aşk sanırım,  toplamda 370 kiloluk bir aşkı anlatacağız… Abdullah ve Aybüke ikisinin toplam kilosu 370, baskül kıran cinsinden… İkisi de daha yaşamlarının baharında 28 yaşında, aşka yelken açmışlar kilolarından kurtulmak isterlerken.

Yani bir gram etin bin ayıp örttüğü yıllardan, bir gram fazla etten kurtulmanın sağlıklı yaşama kavuşulduğu yıllar.  Kahramanlarımızdan Abdullah Usta 250 kiloluk dev vücuttan kurtulmanın yollarını ararken, en sağlıklı yolun “ mideye kelepçe” taktırmaktan geçtiğini öğrenmiş ve İzmir’de özel bir hastaneye başvuruda bulunup tedavi olmaya başlamış. Hastane koridorunda fazlalıklarından kurtulacağı günlerin hayalini kurarken, hayalindeki aşkını bulacağını hiç düşünmemiş 28 yaşındaki Abdullah Usta. Koridorda karşılaştığı 120 kiloluk Aybüke Harari ile “fazlalık et” üzerine sohbet etmişler uzun süre. 

Günler süren sohbetler bir aşkın filizlenmesine neden olmuş, aşkları alevlenmiş, kısa sürede evlenmeye karar vermişler. Ancak ortada büyük sorun varken, toplamda 370 kilodan kurtulmadan nikah masasına oturmayacakları konusunda sözler verilmiş. Uzun süren tedavinin ardından Abdullah yüz kiloya, gelin hanım da 65 kiloya düşmüş, toplamda 205 kilo fazla etten kurtulmuşlar, aşkları için.

205 kilo et 205 bin gram eder, o kadar ayıbı bir kenara atıp basmışlar imzayı nikah defterine, onlar ermiş muratlarına çıkıp gitmişler balayı için turizm cenneti Antalya’ya…

Haber:Doğan Prepol 
Anahtar Kelimeler
KelepçeliAşk
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163