Bu Makale
458 Tekil
Görüntülendi.
Özkan Sucuoğlu Boşnak halkından özür dilemeyi düşünüyor mu?

Özkan Sucuoğlu Boşnak halkından özür dilemeyi düşünüyor mu?

 

Balkan Birliği Vakfı Genel Sekreteri unvanı olan Özkan Sucuoğlu İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği '15.Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali' kapsamında İzmir'e gelen bir grup Sırbistanlı katılımcı ile çektirdiği fotoğrafta Sırp katılımcılar 'ÇETNİK SELAMI' veriyor Özkan Sucuoğlu bu fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşıyor. Bu paylaşım için Boşnaklardan özür dilemeyi düşünüyor mu?

 Balkan Birliği Vakfı Genel Sekreteri konumunda bulunan bir kişi bu fotoğrafın çekildiği tarihten bugüne kadar Boşnak toplumundan özür dileme nezaketinde bulunmamış ve Balkan Birliği ve Balkan Birliği Vakfı Genel Sekreterlik görevinde olan bir kişi 'ÇETNİK SELAMI' ne anlama geldiğini bilmemesi çok acı bir olay. Fotoğraf çekilirken 'ÇETNİK SELAMI'nı veren elinde Boşnak kanı bulunan Çetnik örgüt sevdalılarını görmemiş olabilir, fakat fotoğrafa baktığınızda 'ÇETNİK SELAMI' hemen görülüyor. Bu selamı zafer işareti gibi görmek ve algılamak kelimenin tam anlamıyla Balkanlar ile ilgili pek de bir bilgisinin olmadığını gösteriyor.

 

Genel Sekreteri olduğu Balkan Birliği ve Balkan Birliği Vakfı da yıllardır kurulma aşamasında fakat bir türlü kurulamıyor. Yaptığım araştırmalarda, ne Türkiye Cumhuriyeti ne de Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Devletleri kayıtlarında böyle bir vakıf kurulma müracaatına rastlanmadığı bilgisine ulaştım. Resmi olarak olmayan bir vakfın genel sekreteri de doğal olarak Balkanlarla ilgili pek fazla bir bilgi sahibi olmaması normal.

 

Resmi kayıtlarda olmadığı söylenen sözde Balkan Birliği ve Balkan Birliği Vakfı Genel Sekreteri Özkan Sucuoğlu bütün Boşnaklardan özür dileyecek mi? ne zaman özür dileyecek.

 

Olmayan bu vakfa üye olan dernek varsa ve bu vakfın resmi müracaatını yaptığını gösterir bir belgeyi bana ulaştırırlarsa o belgeyi de yayınlarım.

Resmiyette olmayan yani hayal ürünü olan bu vakıf ne hikmetse belediyelerin düzenlediği etkinliklerde protokolde yer alıyor. Bu ve buna benzer vakıf ve dernekler aslında resmi olarak kurulan vakıf ve derneklere de zarar veriyor. Belediyeler bu konularda daha dikkatli olmalarını önermek isterim. Dernek ve vakıflardan resmi kuruluş belgelerini istemelerini önermek isterim çünkü olmayan vakıf ve dernekler için maddi yardım talebinde bulunabilirler. Protokolde olmak isteyebilirler.

 

Son olarak şunu tekrar hatırlatayım 'Balkan Birliği ve Balkan Birliği Vakfı' Kuzey Makedonya'da kurulacağı söyleniyor. Neden orada kuruluyor burada değil kaç yıl oldu bu kurulamama süreci? Resmi olarak kurdularsa bana belgeleri ulaştırırlarsa onları yayımlarım.

 

Bir yerde okuduğum ve çok hoşuma giden bu sözü sizlerle paylaşmak istedim,

Bakmayın siz her gün onunla bununla çektirip paylaştığına 'Dostum, Kardeşim' edebiyatı yapanlara, 'bakın ben ne kadar önemliyim' algısı oluşturanlara… Memleket imitasyon pırlantadan geçilmiyor, aman dikkat.

 

Sağlıcakla kalın

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163