Bu Makale
380 Tekil
Görüntülendi.
PİLOT OLAN İKİNCİ BOŞNAK KIZI DUYGU PREPOL (POROVİÇ)

PİLOT OLAN İKİNCİ BOŞNAK KIZI DUYGU PREPOL (POROVİÇ)

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen, Türkiye'nin ilk kadın pilotu, dünyanın da ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Bunu neden yazdım çünkü yaptığım araştırmalarda Sabiha Gökçen’in Boşnak kızı olduğunu öğrendim.


Bugüne kadar Boşnak’lardan genelde duyduğum kadarıyla başarılı sporcu, bilim ve ticaret insanı, ziraatçı gibi pek çok meslekten iyi isimler çıktığını biliyorduk. Sabiha Gökçen bir ilkti. Şimdi Türkiye’de ikinci bir Boşnak kadın pilot var Duygu Prepol (Poroviç) amcamın torunu.

 

Bugün biraz sizlere ondan bahsetmek istedim. Başarılı bir Boşnak kızı, belki zor koşullar altında sıkı mücadelelerle bugünlere geldi. İyi de yaptı, başarı tesadüf değildir; emek, savaşmak ve mücadele etmek ister öyle değil mi. Duygu da öyle yaptı.

 

Ha! Şunu da söylemek isterim; sonra sözü pilot Duygu Prepol Poroviç’e veriyorum. Hayallerinin peşinde koşan ve hayallerine adım adım ulaşan, çok mütevazı bir kişilik, “ben pilotum” diye hava atmayan, alçak gönüllü aslan yürekli bir Boşnak kızı. Bizler yollarda otomobil sürerken zorlanıyoruz çağdaş Türkiye’nin çağdaş kadınları uçak kullanıyor ve bu sayı günden güne artıyor.

 

Kadınlarımız unutmasınlar ki her kötü söz sahibine aittir. Kadınları evlere hapsetmek isteyenlere inat daha başarılı olmaları ve bizlere düşen görev bu başarılı kadınlarımızı ayakta alkışlamaktır. 

 

Evet, Duygu bize kısaca kendini tanıtır mısın?

“Günümüzde Sırbistan Cumhuriyeti sınırları arasında kalan Sancak Bölgesi şehirlerinden Prijepolje’nin Seljasnica Köyü’nden Türkiye göç eden Boşnak bir ailenin torunuyum. Turgut ve Semra Prepol çiftinin iki çocuğunun en büyüğü olarak 19 Eylül 1982 yılında İzmir'de dünyaya geldim. İlk, orta ve lise eğitiminin ardından, yüksek öğrenimimi tamamlamak amacıyla Dokuz Eylül Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nden mezun oldum. Mezun olduktan sonra dil eğitimi almak ve öğrenim görmek için İngiltere’ye gittim. Altı sene Londra’da yaşadım. Bu süre içerisinde dil eğitimi aldıktan sonra İşletme Yönetimi ve İnsan Kaynakları master programını tamamladım. Türkiye’ye döndükten sonra Türk Hava Yolları’nda kabin memuru olarak çalışmaya başladım. Bu süre içerisinde de özel bir uçuş okulundan uçuş eğitimi aldım. İki yıllık eğitim yaşamının ardından pilot lisansımı aldım. 2016 yılında pilot lisansımı almamın ardından ilk olarak özel “Jette Global XRS” uçak tipinde ikinci pilot olarak iki sene görev yaptım. Son üç yıldır da Türkiye’nin en büyük özel havayolu şirketin de “Airbus” filosunda pilot olarak ve aynı zamanda “Yer Dersi Eğitmeni” olarak görev almaktayım.”

 

Duygu’nun azmi ve mücadelesi belki birçok genç kızımıza örnek olacak. Duygu’cuğum yolun ve bahtın açık, hava her zaman istediğin gibi olsun, güzel ve sorunsuz uçuşlar diliyorum.

 

Sağlıcakla kalın

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×