“YAŞARKEN KORUYALIM”

İzmir’de boşanma davası açtığı kocası tarafından tehdit edilen kadını bu sefer öldürülmeden

Boşanmak üzere olduğu eşi K.Ö tarafından her türlü şiddete maruz kalan, ölümle tehdit edilen Emine Ö. yalnız değildir. Vermiş olduğu hukuk mücadelesinde Emine'nin yanındayız.

Nisan Ayında boşanma davasını açan Emine Ö. Yaşanan pandemi nedeniyle davanın Aralık ayında görüldüğünü ve bu süre içerinde 3 kez evden uzaklaştırma aldırmasına rağmen K.Ö, koruma kararlarını hiçe sayarak şiddet eylemlerine devam etmekte, Ela Emine'ye "Beni affedeceksin. Yoksa seni de kendimi de öldürürüm" şeklinde tehditte bulunmaktadır. Kadir yapılan suç duyurularına, sair talepler ve hatta açılan davalara rağmen Ela Emine'ye zarar vermek için fırsat kollamaktadır.  Yaşanan kadın cinayetleri de ne yazık ki bu şekilde gerçekleşmekte olup, Ela Emine Özdemir'in can güvenliği tehlikededir.

Gereğinin düşünülmesi için illa da Emine'nin ölmesi mi gerek?

Nisan ayından beri evden çalıştığını ve hiç dışarıya çıkmadığını söyleyen Ela Emine Ö.  Öldürülme korkusuyla yaşamak istemiyorum. Her gün televizyonlarda görüyoruz kadın cinayetlerini birgün ailemin de beni televizyonda öldürülmüş olarak haberimi görmesinler diyerek yetkililerden yardım istedi.

 Eda’nın avukatının sanık Kadir Ö. hakkındaki “hürriyeti tehdit” suçlaması ise mahkeme heyetince reddedildi.

Daha önce 3 kez tedbir kararı alınan ve 12 Kasım’da 6284 sayılı yasaya dayanarak fail hakkında uzaklaştırma kararı verilmesine rağmen, sanığın Eda’yı fiziksel ve cinsel saldırıya maruz bırakmasını görmeyen mahkeme heyeti, sanık hakkında tazyikli hapis cezasına gerek duymadı. Ayrıca sanık hakkında Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı’na cinsel saldırı suçundan gereğinin ifa ve ifşası için beyanda bulunulmasına karara verildi. Dün Karşıyaka 2. Aile Mahkemesi'nde görülen davada;

Tebliğ, işlediği suçtan bir gün sonra olduğu için, mahkeme tazyik hapsini reddetti. Tebliğ karakolda kişinin kendisine yapıldığı için, suç işleyenler bilerek gidip almıyor ve böyle- böyle suç işlemeye devam ediyorlar.

Oysa, ilk uzaklaştırma kararı tebliğ edilmeli ki ikinci suç işlediğinde hapis cezası verilsin.

Yasa koyuculardan isteğimiz telefonla verilen haberleri de tebliğ olarak nitelendirmeleridir.

Suçlunun illa da gelip karakola imza atmasını beklemek, Emine Ö.'e uygulanan şiddette olduğu gibi suçu arttırır, bu şekilde suç işleyen kişinin ve bu tür suçların önü alınamaz.

Karşı tarafa ceza verilip hapse atılmazsa gezip eğlenmek yerine ben evde dört duvar arasında hapis hayatı yaşıyorum.

‘Kadınların can güvenliği göz önüne alınarak kararlar verilmeli’

Birçok kadının psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldığını, hakimlerin dava dosyalarını kadınların can güvenliğini de göz önüne alarak incelemesini talep eden Eda, “Bu tebliğ durumlarına takılmadan kararlar alınmasını istiyorum ki biz de mağdur olmayalım. Tek başıma dışarı çıkamıyorum. Evet, karşı tarafı cezaevine atacak bir durum yok ama ben bir senedir adeta cezaevindeyim ama bana bunları yapan dışarıda çok rahat dolaşabiliyor” diye konuştu.   

İstanbul sözleşmesi ve 6284 koruma kanunu uygulansın kadınlar yaşasın.

Gereğinin düşünülmesi için illa da Emine'nin ölmesi mi gerek?

Emine Ö. yalnız değildir!


 

    
Anahtar Kelimeler
YaşarkenKoruyalım
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
KADİR ÖZDEMİR 1 yıl önce

Para için herşeyi yapan kadın adaleti bile yanıltmaya çalışıyor yaptıklarıyla.boşanmak için para istiyor kabul etmedim diyede bu durumlarla zorlayıp beni suçlayıp tehdit ediyor. evde otururken nikahlı eşim oluyor bana karşı namusuma insanlık gururuma yaşam tarzıma şiddet ve tehdit uygularken nikahlı eşim olmuyor. ben kapısına çiçeklerle gittiğimde bile tehdit ediyor diye şikayet etti. asıl tehdit edilen benim izmirde yalnızım can güvenliğimden endişeliyim. tehditleride mevcut beyanlı olarak. ben onu hiçbir şekilde tehdit etmediğim halde beni suçluyor. ben şerefli namuslu bir insanım, namusuma şerefime hiç kimsenin hakaret etme hakkı yoktur. bu hakaret ve suçlamaları kabul etmem mümkün değildir. o evde oturup dışarılarda gezip tozarken ben bu pandemi sürecinde dışarılarda yatıp kalktım türk adeletinin sesimi duymasını istiyorum artık.

banner163