“14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı hukuki değil, saraydan gelen talimatla alınmış siyasi bir karardır”

CHP’nin Hukukçu Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç’tan AKP’ye: “Kaosa zemin mi hazırlamak istiyorsunuz? HSK’yı görev suçu nedeniyle göreve çağırıyoruz”

 

 

“Bu kararla Anayasa askıya alınmış, yok sayılmıştır. Bu karar hukukun çıldırmasıdır”

      İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Anayasa Mahkemesi'nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararının “yerindelik denetimi kapsamında kaldığı” gerekçesiyle yeniden yargılamaya yer olmadığına karar verdiğini anımsatan Av. Kılıç, “Yerel mahkeme hukuki değil, siyasi bir karar vermiştir ve bizim de bu kararı kabul edebilmemiz mümkün değildir. Anayasa Mahkemesi kararları herkesi bağlamaktadır; Anayasa’nın 153. Maddesi açıktır. Bu nedenle herkesin Yüksek Mahkeme’nin kararlarına uyma mecburiyeti vardır. Ancak yerel mahkeme, bu karara uymayarak görevini kötüye kullanma suçu işlemiştir.” dedi.

      CHP Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar hakkında, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “Ben bu kararı tanımıyorum” deme lüksünün olmadığını vurguladı.

 

-          “Yarına kalır ama yanınıza kalmaz!”

      Yargı hiyerarşisinin açık ve net olduğunu, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararın tüm alt yargı organlarını bağladığına işaret eden Av. Sevda Erdan Kılıç, şunları kaydetti:

      “14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı hukuki değil, saraydan gelen talimatla alınmış siyasi bir karardır. Bu kararla Anayasa askıya alınmış, yok sayılmıştır. Bu karar hukukun çıldırmasıdır. Yargının yozlaşarak işlevini yerine getiremediği, Anayasal düzeni bozacak bir karardır ve bu kararı alan Mahkeme Başkanı, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından soruşturulmalıdır. AKP’nin 20 Temmuz 2016 yılında OHAL ilan ederek başladığı sivil darbenin bir diğer sac ayağı bu kararda yatmaktadır. Ülkeyi KHK’larla yönetmeye başlayıp, torba yasalarla, genelgelerle her türlü demokratik hakkın kullanımını ortadan kaldırmış, muhalif her kesimi de yargıyı kullanarak vesayeti altına almaya çalışmıştır.

      Güçler ayrılığı yerine tüm gücü kendinde toplayarak totaliter, baskıcı bir rejim ortaya çıkarmıştır. AYM’nin Enis Berberoğlu ile ilgili almış olduğu hak ihlali kararı, her ne kadar tek adam rejimi tarafından yok sayılsa, yerel mahkemelerce tanınmasa da biz hak, hukuk, adalete inanmış milyonlar olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Kirli çamaşırlarınızı ortalığa saçmaya devam edeceğiz. Bu kararı alanlar ve aldıran ise unutmasın ki gün gelecek adalet size de lazım olacak ama emin olun ki bu kararların altına imza atanlar bu kararlarından dolayı yargılanacaktır. Yarına kalır, ama yanınıza kalmaz!!” 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×