220 bin vatandaşımızın yurtdışında şirketi var

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yurtdışındaki ikamet eden Türklerin kurduğu şirket sayısı ile hangi alanlarda faaliyet gösterdiğine dair bilgilerin açıklanması için Dışişleri Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

Gürer, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi: 

“Dünya genelinde Ülkemiz ve KKTC hariç TC vatandaşı olup iş ve iş yeri açmış, şirket kurmuş, firması bulunan müteşebbis sayısı kaçtır?

İştigal konularına göre ilk beş meslek grubu hangisidir?

Yurt dışında edindikleri arazi ve mülk varlığı nedir?

Kaç TC vatandaşı dünya üzerinde ülkemiz ve KKTC hariç taşınmaz mal varlığı edinmiştir?”

YURTDIŞINDAKİ TÜRKLER EN ÇOK 

GASTOROMİ ALANINDA FAALİYET GÖSTERİYOR 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, yurtdışında şirket açan yaklaşık 220 bin vatandaşımızın bulunduğunu belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, yurtdışındaki Türklerin ağırlıklı olarak gastronomi, perakende, gıda, imalat, inşaat sektörlerinde faaliyet gösterdiğini de belirterek, bunların yanısıra doktorluk, avukatlık, mühendislik vb. mesleklerle de iştigal eden Türk vatandaşlarının yoğunlukta olduğuna dikkat çekti. 

Gürer, dünyanın farklı ülkelerinde iş insanımız olmasının ülkemizin tanıtımı ve ürünleri için önemli olduğunu vurgu yaptı. Bu bağlamda farklı alanlarda daha çok müteşebbis yurt dışında iş alanı oluşturmasının önemine değinen Gürer, ülkemizdeki yabancı ülke vatandaşlarının oluşturduğu pazar ve çalışma alanının genişlediğini, ülkemiz müteşebbislerinin aynı oranda yurt dışında yatırım sağlamasının yolunun da açılması gerektiğini belirtti. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163