29 KİŞİLİK HEYET 2 GÜNLÜK SAHA ZİYARETLERİNİ TAMAMLADI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, heyetle birlikte ilk gün yaptığı açıklamada; "Çay Kanunu Millet İttifakı’nın iktidarında ilk bir yıl içinde yürürlüğe girecek ve yasallaştırılacak. Çayda kota uygulamasına son verilerek ÇAYKUR, eski ihtişamlı ve kar eden, çay üreticilerinin ekmeğini kazandığı ve hak ettiği bedeli aldığı bir kurum haline liyakatlı yönetimlerle iş başına getirerek dönecek" dedi.

CHP SAHADA, İKTİDAR VEKİLLERİ NEREDE?

Ayder Yaylası-TOKİ sorunundan Çaykur’a, sanayi sitesinin taleplerinden, KYK’da verilen porsiyonlarla doymadıklarını, suya paralarının kalmadığını aktaran gençlere, doların gidişatına ve Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma dair şikayetlerini aktaran esnaftan “tüccar eline bırakılıyoruz” diyerek AKP’nin verdiği sözleri unutup Çay Yasası’nın bir türlü çıkarılmamasına tepkilerini dile getiren üreticilere Rizelileri yerinde ziyaretlerden öne çıkanlardan bazıları:ESNAF BANKALARA BORÇLU

Rize merkez kumaş satıcısı: 10-15 günden beri dolar bazında piyasadan mal alamıyoruz. 10 günden beri müşterilerimize söylüyoruz mal yok ve alamıyoruz.  İmalatçıların dolardan dolayı ipliklerin dışarıdan alınamadığı, üretim maliyetinin dolardan dolayı arttığı ortada. .. Ben şuanda dışarıdan mal alamıyorum sıkıntı büyük. Devletin de yaptığı bir şey yok. Sadece pandemide 1000 lira kira parası verdi. Bu süreçte bankalara borçlandık. Pandemide 300 bin lira çektim 480 bin lira geri ödeyeceğim.

DERDİMİZ İŞ, GELECEK KAYGISI

Üniversite öğrencisi 1: Ailem bana bir şekilde bakmaya çalışıyor evet ama şuan arkadaşımla buraya (kafeye) oturmaya geldim ve konuştuğumuz şey iş. Ben okuyacak mıyım işe mi gireceğim? Okuyacaksın da, gezeceksin de arkadaşlarınla ama yetmiyor.

CHP’NİN GENÇLERE VAATLERİ SAHADA KARŞILIK BULUYOR

Üniversite Öğrencisi 2: Bizler için aylık bir kart çıkarsınlar içinde belli bir limit olsun sinemalara girelim, kitap alalım bize yarayabilecek bir şeyler için katkı sağlasınlar. Üniversiteye giden her öğrencinin üniversite iş kaygısı var. Genciz eğleneceğiz, oradan oraya gideceğiz parti dediğimizde aklımıza siyasi partinin gelmediği bir Türkiye iyi olurdu.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ AÇIM DOYMUYORUM DİYOR

Üniversite Öğrencisi 3: Kötü bir KYK yurdu çıktı. Yemekler kötü, akşam yemeği 12 lira su 1,5 TL… Su almak için üstüne yine para veriyoruz. Akşam yemeği için bize devletin verdiği 13 TL! Öğlen yemeği zaten yok. Sabah kahvaltısı 6 lira… Ben hep açım, bu menüyle hiç doymuyorum. Hep aç geziyorum.

Z KUŞAĞI ARTIK OY VERMEYECEK!

Çalışan genç kız: Ben çalışıyorum ihtiyaçlarımı karşılamakta zorlanıyorum, ya çalışmayanlar ne yapsın? Diyorlar ki telefonunu çıkar, telefon ihtiyaç olan bir şey, olmak zorunda. Kalkıp da kimse telefonunu çıkar demesin. Kendi maaşını yükseltiyorsun gençlerin maaşını bursunu da yükselt! Herkes sigortalı olsun para kazansın. Yapmışsın kendi maaşını kaç milyar! Ordan burdan para alıyorsun kendi maaşını bu kadar yükseltiyorsan bizlerin de yükselteceksin. 6 çocuğu olan baba, o çocuğunu mu okutsun, bunu mu, diğerini mi? Hangi çocuğunu okutsun! Çocukları küçükse onun yemeğini mi alsın, bezini mi alsın? Nasıl alsın! Hangisini alsın? Bizim diyeceğimiz çok şey var sinirleniyoruz artık. Mesela Z kuşağı diyorlar değil mi? Bir kişi oy vermeyecek. Çocuklar vermeyeceğiz diyor.

“SORARLAR BİR GÜN SORARLAR!

Berber: “AKP’liler gelmedi hiç. Soracağız hesabını, bizim hangi hakkımızı savundunuz diye. Ne yaptınız mecliste diye soracağız onlara.”

BİR KİLO OT İLE BİR KİLO YAŞ ÇAY AYNI PARA!

İyidere Çiftlik köyünde üretici “Çayın kilosunu 1 lira 10 kuruşa topluyoruz. 2 lira 40 kuruşa satıyoruz. Gübresi, nakliyesi, budaması, taşıma gideri, kotası, işçiliği derken elde bir şey kalmıyor.30 bin lira zararım var. Çoğu kimse de aynı durumda… Hayvanlarımıza verdiğimiz 1 kilo ot ile 1 kilo yaş çay aynı para… Taban fiyatın altında yaş çay alınmasın”

 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163