“47 YIL ŞİDDET GÖRDÜM, KORKTUM, UTANDIM. SİZ ŞİDDET GÖRÜRSENİZ KORKMAYIN, HAKKINIZI ARAYIN”

Kozan Cezaevi’nden Öznur’dan tüm kadınlara 25 Kasım mesajı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca; CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi ve İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tekin ile birlikte; kendisine karşı şiddet uygulayan eşini kendisini savunurken bıçaklayan Öznur Efeoğulları’nı tutuklu bulunduğu Kozan M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda ziyaret etti. Görüşme sonrası cezaevi önünde Öznur’un oğluna görüşme hakkında bilgi veren Gülizar Biçer Karaca; Öznur'un tüm kadınlara 25 Kasım mesajını aktardı: "Bir mesajınız var mı kadınlara dedim. O da 'Hiçbir kadın benim yaşadıklarımı yaşamasın, eğer benim yaşadıklarımı yaşıyorsa da susmasın hakkını arasın. Hiçbir kadın ve çocuk bizlerin yaşadığını yaşamasın' ifadelerini kulandı. Sürecin takipçisi olacağız"

Ziyaret Sonrası Kozan Adnan Menderes Parkında kadınlarla birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirildi. İşte; şiddete maruz bırakılan kadınların öz savunma hakkına vurgu yapan Gülizar Biçer Karaca’nın açıklamalarından kesitler:

 


47 Yıl Şiddet gören Öznur kasten öldürmedi, öz savunma hakkını kullandı

Öznur Hanım hikayesini bütün Kozan biliyor. 47 yıllık evlilik hayatı boyunca, şiddet görmediği, dayak yemediği bir gün bile geçirmeyen, boşanmak istediğinde ölümle tehdit edilen ama ölümü bile göze alarak şiddetten kurtulmak istediğinde, ‘evlatlarına senin acını yaşatırım’ tehdidi karşısında susmak zorunda kalan… Sürekli şiddet görüp, etrafından utandığı için şiddet gördüğünü saklamak zorunda bırakılan… Her gün alkol alan, sadece kendisini değil çocuklarını da şiddete maruz bırakan; psikolojik, ekonomik şiddet ve tüm şiddet unsurlarını yaşatan bir eş ile geçen 47 yıl. Sadece olay günü yapılan savunma değil 47 yıllık bir savunmadır.”

 


Kadının insan haklarını, yaşam hakkını ve şiddetsiz yaşamı savunuyoruz, dayanışıyoruz

Öznur hanım kasten bir kişiyi öldürmedi. Kurban bıçağı ile ölüm tehditleri ile kendisine yapılan saldırıyı bertaraf etmek istedi. Bugün Öznur Hanım’ı ziyaret, hem bir kadın olarak dayanışma duygumuzu göstermek; hem insan haklarından sorumlu Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak kadının insan hakkı, en kıymetli hak olan yaşam hakkı mücadelesini Öznur Hanım ile birlikte duyurabilmek içindi. Öznur Hanım’ın öz savunma hakkını kullandığını, öz savunma hakkını kullanan kadınların hukuki güvencelerinin de sağlanması noktasında mesajlarımızı paylaşmak istedik. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163