7000 istihbarat elemanının 6500’ü FETÖ’cü ise, Efkan Ala ne işe yarıyor?
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Elazığ’daki saldırı ile ilgili NTV’de açıklamalarda bulundu.
Saldırının bir intihar saldırısı olduğunu, kendilerine bildirilen aranan plakalardan biri olmadığını ama  yakalanamayan ve kendilerine bildirilmeyen bu plakanın da bu saldırıyı yapan araç olduğunu söyledi.

Yüzlerce plaka var ellerinde ama ne tesadüftür ki, saldırıda patlayan araç plakası bildirilmeyen ve yakalanamayan araçlardan biri oluyor.
İçişleri ve istihbarat açığını FETÖ’ye bağlıyor tabii:“Fetö terör örgütü teröristlere yardım etti. Çok açık bir gerçektir bu. Van’da bir araç yanıyor ve o araç yanarken araç emniyetin aracı. Sapasağlam emniyet aracını o yanan aracın üzerine atan yine bu örgüte bağlı polislerdi.”
İstihbarat örgütünün, emniyet daire başkanlığı seviyesinde olduğunu söyleyen Efkan Ala, 7 bin çalışanın 6 bin 500’ü bu FETÖ örgütüne bağlı olduğunu ve yeniden yapılanacağını açıkladı.
7 bin çalışanı olan bir istihbarat biriminin 6 bin 500’nün FETÖ üyesi olduğunu söyleyen bir İçişleri bakanına sorulmaz mı peki bunlar bütün birimi ele geçirecek kadar güçlenip, bütün birime sahip olurken siz ne yapıyordunuz?  
İstihbarat teşkilatlarınızın 6 bin 500’ü FETÖ üyesi ise, kalan 500 kişi birimde çalışan çaycı, bahçıvan, evrak memuru, ahçı mı?
Peki sayın Ala, nasıl oluyor da bu 7000 elemanın hepsi sizin politik görüşünüzden olan insanlardan oluşuyor. 
Hıyar tezgahında bile çeşit varken bunlar niçin hep aynı tip adamlar.
Siz nasıl insanlarsınız böyle.
Her gün tv'lere çıkıp oraya böyle yerleşmişler, buraya böyle sızmışlar deyip duruyorsunuz.
Siz o ara armut mu topluyordunuz..

İstihbarat birimlerinin tamamı FETÖ üyesi ise, o zaman hala emniyet ve MİT içerisinde örgüt üyesi var mıdır sorusu geliyor hemen akla.
“Şimdi kripto olarak gizlenmiş 50 kişi 60 kişi belki oluyor. Buna dünya üzerinde söylenebilecek en son kelime cemaattir. Daha da olur var yani tespit edilen. Açığa aldığımız sayısı da çok fazla. 81 il emniyet müdüründen 74’ü bunlardandı 17-25 Aralık sonrasında geldiğimde. Daire başkanlarının yüzde 90’ı bunlardandı onları da aldık.
Yasa çıkardık ve polis kolejlerini kapattık. Öğrencilerini dağıttık. 35 bin polisin birimlerini değiştirdik. Hatta bir kısmını çıkardıktan sonra emekli ettikten sonra dava açıp geri geldiler. Çünkü yargı da onlardandı, yeni düzenleme yaptık.”
Sanki FETÖ örgütlenip böylesi güçlenirken iktidarda değilde, muhalefette olan parti gibi açıklamalarda bulunuyor Efkan Ala.
Hemen hemen bütün istihbarat birimleri açığa alınma ve tutuklanma ile değişeceğine göre, FETÖ örgütlenmesinin yerine Tayyip Erdoğan örgütlenmesinin adıdır bu yeniden yapılanmanın adı:
“Şu anda emniyette daire başkanlığı seviyesinde istihbarat örgütümüz var. 7 bin çalışanın 6 bin 500’ü bu FETÖ örgütüne bağlıydı. Burasının durumu yükseltilecek. Jandarmada bir istihbarat başkanlığımız var. Bu da yeniden yapılanacak.
İstihbarat teşkilatlarının yapısı ve fonksiyonları yeniden ele alınıyor. MİT’in hem yağısı hem fonksiyonu eksiği fazlası hepsi ele alınıyor. Bir de aldığı istihbaratı çok daha iyi değerlendirecek olan bir kurumsal yapının ihtiyacı görülüyor. Bu da yapılacak. Devletin istihbarat örgütlerinin aldığı istihbaratı değerlendirip oluşacak politikaların oluşmasına katkıda bulunacak değerlendirecek bir kurum bir koordinasyon birimi oluşacaktır.
Daha çok istihbarat örgütlerinin birden çok ayrı ayrı ve güçlü olmalarında yarar var. MİT ağırlıklı olarak dış istihbarata bakacak. Ancak iç istihbarata ne kadar görevli olacak ona bakıyoruz. Jandarma ve emniyet istihbarat da iç istihbarata bakacak. Ancak farklı kararlar da alabiliriz.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×