Arslan: “İzmir ve İzmirlilerin çıkarları olduğunda siyaset üstü davranmalıyız.”

Bakan Kurum’un söylediği gibi planda yüzde 57 sosyal donatı alanı olmadığını ve yeşil alanın değil betonlaşmanın arttırıldığını vurgulayan CHP’li Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakanlık sözde AVM kullanımını tamamen kaldırdık diyor. Ama nedense dikey yapılaşmadaki muazzam betonlaşmadan bahsetmiyor. Oysa kent yaşamında en önemli konu bölgede yaşayan insanların nitelikli yeşil alanlara kavuşması. Örneğin Berlin’de 500 m yürüme mesafesinde 0,5 ha yeşil alana sahip bir kişi, Hollanda’da 500 m yarıçap uzaklıkta 60 m2 yeşil alana ulaşmakta. Bizde, Buca cezaevine yürüme mesafesinde bulunan Barış, Menderes ve Vali Rahmi Bey mahallerinin mevcut durumunda kişi başına düşen yeşil alan miktarı maalesef 1 m2 dir. İzmir gibi metropol kentlerde alan bulmak ve bunu yeşil alan olarak değerlendirmek oldukça zor iken, Buca Cezaevi alanı ile yakalanan bu fırsatın kaçırılmaması gerekir.

 AVM yapılmasından vazgeçildiği ifade edilse de askıya çıkarılan planı incelediğimizde, daha önce ticaret alanı için ayrılan 26 bin 460 m2 alanda 1,5 emsal ile 39 bin 691 m2 olan betonlaşmanın, bakanlık eliyle 42.366 m2 alanda 1,65 emsal ile 69 bin 904 m2 betonlaşmaya çıkarıldığını görüyoruz. Bu 69 bin 904 m2 betonlaşmanın ticaret-konut alanı olarak planlandığını görmekteyiz. Bu da aslında ticari alandan vazgeçilmeyip, üzerine konut eklenerek betonlaşmanın artırıldığını ve farklı bir görünümde rant arayışının devam ettiğini ortaya koymaktadır.  Yine söz konusu planda otoyol- otopark olarak ayrılan alanın 24 bin 30 m2’den, 13 bin 496 m2’ye, 33 bin 211 m2 olan sosyal donatı alanlarının da 23 bin 962 m2’ye düşürüldüğünü görüyoruz. Zaten 20 bin 298 m2 olan yeşil alanda ise bir değişiklik bulunmamaktadır.”

Buca Cezaevi alanının kamusal bir alan olduğunu vurgulayan CHP’li Arslan, ‘Bu alan kamusal bir alandır ve yine kamusal çıkarlar doğrultusunda kullanılması gerekir. Daha çok halk sağlığı, çevre sağlığı ve kent sağlığı korunmalı, yapılaşmadan ziyade tüm İzmirlilerin ortaklaşa kullandığı kentsel bir açık yeşil alan olarak değerlendirilmeli. Üstelik, dikey yapılaşma ile bölgedeki trafik yoğunluğu artacak ve sorunlar ortaya çıkacaktır. Ayrıca daha iki yıl önce yaşadığımız depremin acısı sarılmamışken dikey yapılaşmadan vazgeçilmeli ve bu alan yeşil alan olarak planlanmalı. Olası bir depremde İzmirlilerin toplanabilecekleri bir alana dönüşmesinin de önü açılmalıdır.’ Diye konuştu.

Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olmak üzere, Buca İlçe Belediye Başkanı Erhan Kılıç ve sivil toplum kuruluşlarının ‘Buca’ya yeşil alan istiyoruz’ çağrılarını hatırlatan CHP’li Arslan, ‘Konu için Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İlçe Belediye Başkanımız her türlü ortak çalışmaya hazırlar. Bakanlığı bu yaklaşıma duyarsız kalmamaya ve tüm İzmir milletvekillerini katkı vermeye davet ediyorum. Aksi siyaset anlayışı, ne İzmir’e ne Buca’ya nede ülkemize bir şey kazandırmaz. Söz konusu İzmir ve İzmirlilerin çıkarları olduğunda siyaset üstü davranmalıyız. Buca betona değil, yeşile kavuşmalı.’ Dedi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163