Av. Sevda Erdan Kılıç: “Aile Sağlığı Merkezlerinde boş kadro çok, atanan yok!”

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: “Aile Sağlığı Merkezlerinde boş kadro çok, atanan yok!”

 

      CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “İzmir’de 215 Aile Sağlığı Merkezi’nin, çalışanı olmadan görev yaparken İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün sadece iki kişiyi işe almasını” Meclis gündemine taşıdı.

      TBMM Divan Üyesi Av. Kılıç, konuyla ilgili hazırladığı yazılı soru önergesini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sundu.

 

“İzmir’de 1363 aile hekiminden 215’i aile sağlığı çalışanı olmadan görev yapıyor”

      CHP Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün kamu görevlisi olmayan sözleşmeli aile sağlığı çalışanı için ebe, hemşire, sağlık memuru ve acil tıp teknisyenlerinden tahsis edilen (206) dolu olan pozisyonlardan boşalan iki pozisyon için 18 Ocak tarihinde ilana çıktığını anımsattı. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün yapılan başvuruları değerlendirdiğini ve iki hemşirenin Kınık 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde iki ayrı doktorla sözleşmeye hak kazandığını belirten Av. Sevda Erdan Kılıç, açıklamasında şöyle devam etti:

      “İzmir’deki 1363 aile hekiminden 215’i aile sağlığı çalışanı olmadan görevini yürütmeye çalışmaktadır. Peki 215 boş kadro varken neden sadece iki kişi işe alınmaktadır? Pandeminin başladığı günden bugüne kadar geçen yaklaşık 2,5 yıllık süreçte çok yoğun çalışan ve hala çalışmaya devam eden aile sağlığı merkezleri sizler için önemli değil midir? Neden bütün boş kadrolar için ilana çıkarak ve o kadrolara atamalar yaparak, İzmir’deki bütün aile sağlığı merkezlerinde çalışan doktorlar ve personelin yükünü hafifletmiyorsunuz? Dışarıda yüz binlerce atama bekleyen sağlıkçı gencimiz varken, İzmir’deki ve varsa diğer illerdeki açığı neden kapatmıyorsunuz? İnsan sağlığından tasarruf mu yapıyorsunuz, yoksa Aile Sağlığı Merkezleri için başka planlarınız mı var? Sağlık Bakanlığı pandemi devam ederken, bir yönetmelikle aile hekimlerine ek yükümlülükler getirmiştir. Pandemi öncesi halk sağlığı müdürlüğü tarafından yapılan ‘okul çağı çocuk aşılarını’ aile hekimlerinin yapmasına karar verilmiştir. Kovid-19 aşıları aile sağlığı merkezleri için çok ciddi bir iş yükü oluşturmaktadır. Pandemi ile birlikte normal iş yükünün üstüne hastanelerden randevu alamayan hastalar da aile sağlığı merkezlerine gelmektedir. Çocukların aşıları, okula başladığındaki okul çağı aşıları, spor yapıyorsa spora katılım muayeneleri, 18 yaşına geldiğinde alacağı ehliyet raporu, askere giderken askerlik raporu, evlendiğinde istenen evlilik raporu gibi raporlar aile sağlığı merkezlerinin iş yükünü oldukça artırmaktadır. Bütün bu işleri eksik kadro ile yürütmek çok zor ve bir o kadar da risklidir. Çünkü, bütün bu aşılamalar ve diğer bütün hizmetler çok ciddi dikkat gerektiren işlerdir. Ama aile sağlığı merkezleri eksik kadrolarla kapasitelerinin çok çok üstünde çalışmaya zorlanmaktadır. Bunu da kabul etmemiz mümkün değildir.

 

“Sağlık çalışanlarına verdiğiniz sözleriniz ‘fos’ çıktı”

       ‘Başta hekimler olmak üzere bütün sağlık çalışanlarının özlük hakları ve maaşlarında iyileştirmeler yapacağız’ dediniz, neredeyse yandaş medyanızda her gün, ‘şu kadar maaşları artacak, emekli olunca şu kadar aylık alacak’ haberleri çıkarttınız, onları oyaladınız, ağızlarına bir parmak bal çaldınız, bıraktınız… Hatta daha inandırıcı olsun diye bununla ilgili kanun teklifini Meclis’e bile getirdiniz ama bu da daha önce hekimlere, sağlık çalışanlarına verdiğiniz sözleriniz gibi ‘fos çıktı.’ Sağlık çalışanlarımızın bütün bu hayalleri gene ‘başka bir bahara’ kaldı. Bu yüzden de doktorlarımız bir bir istifa ederek, özel hastanelere, daha çok da yurt dışına gitmektedir. Şimdi bari aile sağlığı merkezlerinde boş bulunan kadrolara atamalar yapın da canımızı emanet ettiğimiz o doktorlarımızın üzerindeki yükleri hafifletin. Bu arada; başta hekimlerimiz olmak üzere bütün sağlık çalışanlarımız merak etmesinler, hayallerinin kaldığı o ‘başka bahar’ Cumhuriyet Halk Partimizin iktidarı ile gelecek ve biz o baharda bütün sağlık çalışanlarımızın özlük haklarını ve maaşlarını söz verdiğimiz gibi iyileştireceğiz.”

 

“Hemşire iki işi birden yapıyor ama iki maaş almıyor”

       TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Av. Kılıç, çoğu zaman kadrosu boş olan birimlerin işlerinin, aynı aile sağlığı merkezinde görevli başka bir çalışana yaptırıldığını ifade ederek, “İki işi birden yapan hemşire çok yoğun çalışıyor ama iki maaş birden almıyor.” dedi.

       Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğinde, “Aile hekimliği biriminin, bir aile hekimi ve en az bir aile sağlığı çalışanından oluştuğunun” belirtildiğini vurgulayan CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, “(En az bir aile sağlığı çalışanından oluşur) deniliyor ama İzmir’deki 215 aile sağlığı merkezi, hiç çalışan olmadan sadece hekimle hizmet verme mücadelesi veriyor.” ifadesini kullandı. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163