banner183

Bedri Serter’den 9 Eylül mesajı

“9 Eylül Türkiye’nin aydınlık yolunun başlangıcıdır”

Serter, açıklamasında, "Bugün Türkiye, temelinden sarsılmaya çalışılmasına rağmen laik demokratik bir Cumhuriyet olarak dimdik ayakta duruyorsa bunun nedeni 99 yıl önce bugün atılan temeldir. Türkiye'nin aydınlık yüzünün, İzmir'in 99 yıl önce bugün Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından düşman işgalinden kurtuluşu Türkiye Cumhuriyeti'nin aydınlık yolunun başlangıcı olmuştur. İzmir Yunan işgali altındayken, hiçbir zaman Mustafa Kemal Atatürk ve TBMM ordularına inancını kaybetmeyen İzmirlilerden biri olan Babaannem Emine Serter tarafından, gizlice evinde, kırmızı renkli kumaşlardan birleştirilerek gözyaşları içinde dikilmiş Türk bayrağımız, düşman işgalinin sona ermesiyle, 9 Eylül 1922'de, Mimar Kemalettin caddesinin girişine asılmıştır. Böyle bir gurura sahip bir ailenin ferdi olarak, O gün bağımsız, özgür bir Türkiye Cumhuriyeti'ne inanan halkımızın inancının, bugün, her zamankinden daha güçlü olduğunu görüyorum.  Bugün Türkiye'de pek çok insan İzmir'de yaşamak istiyorsa, ben bir İzmir Milletvekili olarak Türkiye'yi gezdiğimde herkesin İzmir dediğimde gözlerinin içi güldüğünü görüyorsam bunu 99 yıl önce bugün yakılan aydınlık Türkiye meşalesine borçluyuz. Laikliğin, demokrasinin, özgürlüğün, medeniyetin kalesi İzmir'e, Türkiye Cumhuriyeti'nin gözbebeği olan İzmir'e bugün herkes akın akın geliyorsa bunun nedeni halkımızın Atatürk'ün gösterdiği hedeflerden, bağımsız ve özgür Türkiye yolundan ayrılmak istememesi, medeniyet ışığına sahip çıkmasıdır. "dedi.

 

"İzmir'in aydınlığa, demokrasiye olan inancını tüm Türkiye'de yaşatmak, ayakta tutmak için çalışıyoruz ve bunu başaracağız."

 

İzmir Milletvekili Serter, yaptığı açıklamada şunları söyledi:  "Bugün sadece İzmir'in değil Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluş günüdür. Türk halkı mutluluk gözyaşları için 99 yıl önce bugün kurtarıcılarını, ordularını bağrına basmıştır. Kadın erkek bütün hakkımızın verdiği mücadele ile ülkemiz düşman işgalinden kurtulmuştur. O günkü birliktelik ruhunu, bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin 770 bin kilometrekaresinde yaşayan 84 milyon yurttaşımızla beraber hissediyoruz. 99 yıl önce İzmir'den Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yaktığı özgürlük ve demokrasi ateşini en kısa zamanda bütün ülkeye yeniden yayacağız. Bugün, İzmir'de yaşayan, sahip çıkılan Cumhuriyet ve demokrasi değerlerini Türkiye'nin her karış toprağına yeniden yaymak ve bu değerleri yaşatmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz. En kısa zamanda, ülkemizin her yerinde insanlarımızın laik, eşit, adil, hukukun üstünlüğünün olduğu demokratik Bir Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşamasını yeniden sağlayacağız. " 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163