Beko, anestezi ve diyaliz teknikerlerinin istihdamını Meclis’e taşıdı

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, dünyada ve ülkemizde büyük bir hızla yayılan Covid-19 virüsü ile birlikte sağlık emekçilerinin yükünün her geçen gün ağırlaştığına dikkat çekerek, “Bu nedenle sağlık emekçilerine olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. 80 bin mezunu olan Anestezi Teknikerlerinin eksik görev tanımı sorunu yaşadıkları ve artan sayılarına rağmen yeterince istihdam edilmedikleri vurgulanmaktadır. Aynı şekilde diyaliz teknikerlerinin istihdam sorunu vardır. Diyaliz teknikerleri sertifikalı personel olarak haklarının korunmasını ve sertifikasız kişilerin diyaliz teknikeri olarak çalıştırılmamasını talep ediyorlar” dedi.

 

2021’DE KAÇ KADRO AÇILACAĞINI SORDU

CHP’li Beko, anestezi teknikerleri ile ilgili şu soruları yöneltti: Pandemi sürecinde en aktif meslek gruplarından birinin de anestezi teknikerleri olmasına rağmen bu alanda yeterli sayıda kadro sağlanmamasının sebebi nedir?  Yapım aşamasında olan hastaneler için ameliyathane sayılarını ve ameliyathane başına düşen anestezi teknikeri sayısını arttırmayı düşünüyor musunuz?  2021 yılı için bu alanda öngörülen kadro sayısı ne kadardır? 2021 senesinde hizmete gireceği belirtilen şehir hastaneleri ne zaman açılacak? Bu hastanelere ayrılan anestezi teknikeri kadrosu ne kadardır?

 

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, diyaliz teknikerleri ile ilgili ise şu sorulara yanıt bekliyor: 20 bin mezunu bulunan diyaliz teknikerlerinin yeni dönem atamasının ne zaman yapılması planlanmaktadır? 2021 yılı için kaç diyaliz teknikeri alınması planlanmaktadır? 2021 senesinde hizmete gireceği belirtilen şehir hastaneleri için ayrılan diyaliz teknikeri kadrosu ne kadardır? Binlerce Diyaliz Teknikeri ne özel kurumlarda ne de kamuda yeteri kadar istihdam edilememektedir. 1 Mart 2019 'da çıkarılan yönetmelikte "diyaliz ünitelerinde sadece diyaliz teknikerleri çalışacaktır. Sertifikalı personellerin hakkı korunacaktır." ibaresi yer almasına rağmen bu alanda hala sertifikasız kişiler çalışmaktadır. Bu durumla ilgili bir denetim yapılmış mıdır? Yönetmeliğin tam olarak uygulanması için bir yaptırım öngörülmekte midir?

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163