Beko'dan Rumeli Balkan Derneklerine Birlik Beraberlik Çağrısı

Beko Panelde yaptığı konuşmada şunları söyledi;

İzmir Karşıyaka’da Fikri Altay Mahallesi Ahmet Piriştina Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda Balkan Dernekleri temsilci ve üyeleri, hemşehrileri ve yakınları ile bir araya geldik.

 


Panelde önemli noktalara değindik;

Değerli hemşerilerim, daha önce sizlerle birlikte, çeşitli kereler yapmış olduğumuz birlik ve dayanışma toplantılarında, İzmir'de faaliyet gösteren Balkan Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelmiş ve Balkan göçmenlerinin gücünü birleştirmesi ve daha etkin bir şekilde temsil edilmesi için birlikte çalışacağımızı vurgulamıştık.

 

Balkan ülkeleri ve Türkiye’nin ortak ekonomik, demokratik, sosyal ve kültürel ilişkilerini gerçekleştirmesi ülkemiz ve Balkanlar açısından çok kıymetli olacaktır.

 

Amacımız birlik olmak ve İzmir’deki Balkan kökenli yurttaşlar olarak daima “birlikteyiz, bir aradayız ve güçlüyüz” mesajını paylaşmaktır.

 Bizler hep birlikte, İzmir’deki Balkan kökenli yurttaşların en etkin şekilde temsil edilmesi, temsiliyette yeterli söze sahip olması, belediyelerimizle koordineli bir şekilde verimli çalışmaların yapılması için fikir alış verişi yapmalıyız.

 

İzmir’den güzel iş birliklerinin ve çalışmaların çıkacağına inanıyorum.

 

Balkan barış ve istikrarına katkı sağlayacak ortak AB projeleri üretilmesi için kurullar oluşturulması gereklidir.

 

Diplomat ve öğretim üyelerinden oluşan bir üst kurulun kurulması ve bu kurul vasıtasıyla izlenecek yol haritasının belirlenmesi için bir genel perspektifin oluşturulması önemlidir.

 


Her Balkan ülkesi için STK yöneticilerinden ve akademisyenlerden oluşacak birer ekibin kurulması, bu bağların güçlenmesini sağlayacaktır.


CHP’nin kendisine partner olarak, her Balkan ülkesinde ideolojik olarak kendisi ile yakın etkin ve güçlü sosyal demokrat bir partiyi seçerek işbirliği yapması sağlanmalıdır.


Ekonomik, kültürel ve toplumsal işbirliğine yönelik etkinlikler düzenlenmesi sağlanmalı, kongre, çalıştay ve sempozyumlar düzenlenmelidir.


Yerel yönetimler arasında karşılıklı işbirliğini geliştirecek çalışmalar yapılmalıdır.


Balkan ülkeleri ile akademik işbirliklerini geliştirecek CHP ve Türkiye’nin dış politikası ve Balkanlara bakışını anlatabileceği platformlar oluşturulmalıdır.


Demokratik kitle örgütleri sendikalar, oda başkanları siyasi partilerin temsilcileri ile birlikte Balkan Stratejik Düşünce Kulübü adı altında bir örgütlenmenin gerçekleştirilmesi sağlanarak işbirliğinin arttırılması gereklidir.


Bu kuruluş aracılığıyla Balkanlı siyasetçi aydın ve sanatçıların Balkanlara ilişkin görüş ve değerlendirmelerinin alınması ve aynı şekilde;

Türkiye’den Balkanlara ilişkin benzer görüşlerin başta İngilizce olmak Balkan dillerine çevrilerek Balkan kamuoyuna ulaşması sağlanmalıdır.


Bu temel başlıklar altındaki görüşlerimizi hayata geçirebildiğimiz takdirde, Türkiye ve Balkan ülkelerinin birlikte hareket etmesini sağlayarak, tarihi bir görevi başarmış oluruz.


Her topluluk gibi bizim için temsiliyette söz hakkı olması gereken önemli topluluklardan birisidir Balkan göçmenleri. Kendim de bir Balkan göçmeni olarak bu sürecin içinde olmaktan ve çalışmaktan onur duyuyorum ve bana düşen görevleri yapmaya hazır olduğumu bir kez daha belirtmek istiyorum.

 

Biz Balkan göçmenlerinin hemşerisi olan Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden, onun devrim ve ilkelerine sahip çıkarak bu kentin, bu ülkenin gelişmesi için hep birlikte çalışacağız.

 

Unutmayalım ki;

“Bölüşürsek tok oluruz, birleşirsek var oluruz, bölünürsek yok oluruz” 


Haber: Doğan Prepol Poroviç
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163