CHP eski Genel Sekreteri Sındır: Partimizde siyasi ahlak ve etik dışı rantın yeri asla olamaz

İŞTE O AÇIKLAMA;

 

Siyasi İkbal Uğruna Rant Üzerine…

 

“Rant”, emek harcamadan elde edilen (genellikle haksız) maddi veya manevi kazanca denir. Siyasette rant ise genel olarak siyasi erkin, nüfuzun (görev, makam, mevki) “baskı” aracı olarak kullanılması suretiyle elde edilen maddi kazanç veya kişisel siyasi ikbal beklentisidir.

Böylesi“baskı”yı insanlara;

·      iş, aş sözü vererek,

·      işinden aşından etme tehdidi kullanarak,

·      “rant”ın paylaşımı gibi ahlaksız teklifler sunarak veya

·      tüm bunları ima ederek ve insanlık onurunu ayaklar altına alarak

yapmak siyasi ahlaksızlıktır, insanlık dışıdır.

Siyasette böylesi davranışlar siyasi kurumun ve üyelerinin tepkileriyle mutlaka gereken yanıtını almalıdır ve asla izin verilmemelidir. Aksi takdirde sonuç itibariyle sadece siyasiler değil, toplumun tüm kesimleri bunun cezasını fazlasıyla öder ve esasen ödemektedirler de…

Esas itibariyle, siyasi ikbal ve hedeflere ulaşmanın tek yolu, halkın sevgisini, saygısını ve güvenini kazanarak olmalıdır.

Bu da siyasette veya siyaset dışında insanları ayırt etmeksizin her şeyden önce samimiyetle severek, dinleyerek, empati kurarak, dertlerine derman üretme gayreti göstererek, acılarına ve mutluluklarına ortak olarak, yaşam kalitelerini artırma çabasıyla hizmet üreterek, temel hak ve özgürlüklere yürekten bağlı kalarak, hiç kimseyi düşüncesi, etnik kimliği veya inancından dolayı ayırt etmeden, herkese demokratik, eşit ve adil davranarak, doğaya, çevreye ve sürdürülebilir yaşama saygıyla ve tüm bunları rant uğruna değil fakat inanarak ve içselleştirerek yapmakla mümkündür.

Siyaset kurumundan ve siyasetçiden toplumun beklentisi işte tam da budur ve Cumhuriyetimizin kurucusu olan, onun temel ilke ve değerlerinin koruyucusu olan, “siyasi etik ve ahlak” hususunda kanun teklifi dahi vermiş bulunan, yüz yıllık çınar, Cumhuriyet Halk Parti’mizde siyasi ahlak ve etik dışı rant’ın yeri asla olamaz, olmamalıdır ve olmayacaktır…

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163