CHP İNSAN HAKLARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞINDAN PANDEMİ VE ÇOCUK KİTABI

Pandemide çocuklar “özgürlüklerinden yoksun bırakılıyor ve haklara erişim engelleri yaşıyor.Cumhuriyet Halk Partisi İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından hazırlanan “Pandemi ve Çocuk” kitabı basıldı. CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “pandemi sürecinde çocuklar “özgürlükten yoksun bırakıldı. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla, Eskişehir Büyükşehir Belediyemiz ev sahipliğinde, 20 Kasım 2020’de çocuk hakları alanında çalışan 26 hak temelli sivil toplum örgütü, platform temsilcileri ve bağımsız uzmanların katılımıyla düzenlediğimiz çevrimiçi toplantıda sunulan görüşler, yapılan tespitler çok kıymetliydi. Çıktıların “çocukların üstün yararı” için çalışan herkese başucu rehberi olması için CHP Çocuk Politikamızı içerecek şekilde kitaplaştırdık. Kitabı hem parti içinde İl Başkanlıklarımıza, belediyelerimize, örgütümüze göndererek çocuk hakları perspektifimizi ortaya koyacağız ve pandemi sürecinde çocukların içinde bulunduğu durumlara dair farkındalığı yükselteceğiz hem de çocuklarla ilgili çalışan kamu otoriteleri dahil olmak üzere hak savunucularına ulaştıracağız.

Kemal Kılıçdaroğlu: Çocukların yetişkinlerin yarattığı krizlerin mağduru olmasını istemiyoruz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kitabın önsözünde yer alan sunuş yazısında diyor ki: “Çocukların biz yetişkinler tarafından yaratılan krizlerin mağdurları olmasını istemiyoruz. Kuşaklararası sorumluluk bilinciyle yaşanabilir bir dünyada, yetişkinlerin tahakkümüyle örselenmiş çocuklar yerine mutlu, özgür, güçlenmiş-güçlendirilmiş, sağlıklı çocuklar ve bu çocukların yer aldığı eşit bir toplum hayal ediyoruz. Sorunların çözümünü yarına bırakmadan harekete geçmek için daha fazla bekleme lüksümüz yok. Çocukları daha çok dinlediğimiz, birlikte öğrendiğimiz, bir arada oynayabildiğimiz, hep birlikte gülümsediğimiz, iyi yaşam koşullarında sağlıkla hareket edebildiğimiz günler dileğiyle; “Pandemide Çocuk Hakları İhlalleri” konusunda gerçekleştirdiğimiz çevrimiçi toplantıya katılan ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne değerli görüş ve önerilerini ileten hak savunucularına birlikte düşünme ve üretme anlayışımıza verdikleri destek için teşekkür ediyoruz.

Yetişkinlerin Yarattığı krizler dünyasında çocuk olmanın zorlukları

Pandemi ve Çocuk kitabında “yetişkinler tarafından yaratılan bir dünyada çocuk olarak yaşamanın zorluklarına ve CHP’nin hak temelli çocuk politikasına dair tespit ve öneriler yer alıyor. Eğitime erişim engellerinden depreme, sağlık hakkından engelli çocuklara, çocuk işçiliğinden dezavantajlı gruplara, fırsat eşitsizliğinden cezaevlerindeki çocuklara haklarından yoksun bırakılan çocukların yaşadıkları sorunlar ve alınması gereken önlemler sıralanıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “bütüncül çocuk politikası şart” diyor.

Pandemi bir çocuk hakları krizi haline gelmiştir

“Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 Pandemisi nedeniyle çoklu krizler yaşanmakta, pandemi artık bir çocuk hakları krizi anlamına gelmektedir. Çocuklar haklarındaki kısıtlamalara politik olarak da karşı çıkma hakları olmayan, yetişkinler tarafından hakları kısıtlanan dolayısıyla ihlal edilen gruptur. Yaşam hakkından, sağlık hakkına, eğitim hakkından barınma hakkına çocuklara yönelik çoklu ihlallerin önlenmesi, aşıya erişimden, temiz suya erişime, sağlıklı beslenme imkanlarından, ayrımcılığa maruz bırakılmadan çocukluk evresini oyunla, güven içerisinde geçirebilmelerine iyi yaşam koşullarının gecikmeksizin sağlandığı bir planlamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye bakımından nüfusun 1/3’ünden fazlası 0-18 yaş arasındadır, yani çocuktur. İşte bazı tespitler:

-          Çocuklar haklarının öznesi olarak görülmediği için hakları ilk olarak gasp edilen grup olmuştur. Bu hak gaspı “çocukları koruyoruz” mitine dayanmaktadır. Pandeminin ilk aylarındaki bilinmezliği ile virüsün yayılma ve sağlığı tehdit etme olasılıklarına karşı bugün bilgimiz aynı değildir. Pandemi sürecinde devletin gözettiği çocuk politikası derhal değiştirilmelidir.

-          Genelgelerle nüfusun 1/3’ünden fazlasını oluşturan 18 yaş altı bireylerin temel hak ve özgürlükleri kısıtlanmıştır.

-          Eğitimi; kapalı ortamdaki çocuk sayısını, hijyen koşullarını, öğretmenlerin ulaşım başta olmak üzere planlamalarının yapılarak yaş grupları dikkate alarak planlanmalıdır.

pandemi-ve-cocuk.pdf (chp.org.tr)

    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163