CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: “Esnafı yaşat ki Ahilik yaşasın”

İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, Av. Kılıç’a, esnaf ve sanatkarların Korona sürecinde yaşadıkları sıkıntıları ve beklentileri içeren kitapçık takdim etti.

     Birlik Başkanı Mutlu, bu süreçte yaşadıkları sıkıntıları ve taleplerini, ziyarette Av. Sevda Erdan Kılıç’a anlattı ve desteklerini istedi.

     CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada, Mutlu’nun, sadece pandemi dönemi değil, pandemi öncesinde de bir çok sıkıntılarının bulunduğunu aktardığını ifade ederek, “Zincir marketlerin küçük esnafı olumsuz yönde etkilediğini, döviz kurunun artışıyla birlikte yaşanan sıkıntıların katlanarak büyüdüğünü, pandemi ile birlikte gelen yasakların okul kantinlerini, kırtasiyeleri, berberleri, kuaförleri, lokanta ve kahvehaneleri batma noktasına getirdiğini, kontrollü olarak açılan yerlerin eski işlerinin yüzde 50’sini dahi yakalayamadığını, açılsa dahi maliyetlerin ikiye katlandığını, bu nedenle cirolarının yarıya düştüğünü” anlattığını bildirdi.

 

Uçuk kaçık projelere para harcamak yerine…”

      İktidarın Kanal İstanbul, Kanal Çeşme gibi uçuk kaçık projelere zaman ve para harcamak istediğini belirten Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, “Müşteri garantili otoyollar, köprüler, havaalanları, hastaneler yapmak, yandaş şirketlere teşvik vermek ve vergi indirimi uygulamak yerine ekonominin can damarlarından olan esnaflarımıza gerekli destek verilerek ekonomideki durağanlığın bir nebze de olsa önüne geçilebilir.” dedi.

    Kahvecilerin “Oyun olmazsa para kazanamadıklarından yakındıklarını” belirten Av. Kılıç, “İESOB’un devletin açıkladığı ekonomik destek paketlerini yeterli bulmadığını, 6 ay ödemesiz verilen kredilerin günü geldiğini ancak salgının etkisinin devam etmesinden dolayı esnafın alınan kredileri geri ödeyecek seviyeye gelemediğini, hatta kapalı olduğu halde kira ödemesi gerekliliği ve malzemelerdeki maliyet artışlarından dolayı birçok esnafın battığını, birçoğunun da kepenk indirmek üzere olduğunu” belirtti. 

     Esnaf ve sanatkarların bu sorunlarını kısa vadede çözemeyeceğini dile getiren CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, atılacak her adımın uzun vadeli olarak düşünülmesini, günü kurtarma adına atılan her adımın esnafı daha da borç batağına düşürdüğünü dile getirdi. CHP Milletvekili Av. Kılıç, esnaf ve sanatkarlar için yeni bir uzun vadeli ekonomik destek paketi üzerinde çalışılması gerektiğini, bunun da en az 2-3 yıl geri ödemesiz, faizsiz ya da düşük faizli maddi destek içermesi gerektiğini kaydetti.               

     İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, İESOB’un, “yüksek vergi oranlarının kayıt dışı ekonomiyi körüklediğini” söylediklerini ve KDV de indirim istediklerini belirterek, “Sayın Başkan Zekeriya Mutlu, TBMM Başkanlığı’na sunduğumuz kırtasiyede KDV indirimini öngören kanun teklifimizden duydukları memnuniyeti dile getirdi ve yasalaşmasını istediklerini aktardı.” dedi.

    Av. Sevda Erdan Kılıç, kırtasiyecilerin bazı zincir marketlerin kalitesiz ve sağlığa zararlı kırtasiye malzemelerini ucuz satmalarından dolayı onlarla rekabet edemediklerinden şikayetçi olduğunu ifade etti.

 

“Esnaf ve sanatkarlar adına iktidardan şu taleplerde bulunuldu”

       Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun (TESK), Covid-19 pandemi döneminde korona virüsten en fazla etkilenen kesim olan esnaf ve sanatkarlar camiası adına Cumhurbaşkanlığı’na talep mektupları gönderdiğini ifade eden Av. Kılıç, esnaf ve sanatkarlar adına iktidardan şu taleplerde bulundu:

       -“Pandemiden en çok zarar gören esnaf ve sanatkarlarımız ile yanlarında çalışanların ödeyecekleri sosyal güvenlik primleri, pandemi nedeniyle yaşanan gelir ve ciro kayıpları dikkate alınarak 2020 yılı sonuna kadar devlet tarafından karşılanmalı.

      - Kanunen işyerinin sahibi tarafından ödenmesi gerektiği halde, piyasadaki uygulama nedeniyle esnaf ve sanatkarlarımızca ödenen işyeri kira stopajı uygulamasına son verilmeli.

     - Pandemi devam ettiği sürece, temel gıda maddeleri ile temizlik ürünlerindeki KDV oranı yüzde 1’e indirilmeli.

     - Vergi ve esnaf sicil kaydı bulunan ve fiilen son üç yıl içinde işyeri açık olan esnaf ve sanatkarlara doğrudan nakit desteği sağlanmalı.

     - Kahvehanelerin açılışına 1 Haziran 2020 tarihinden geçerli olmak üzere izin verilmiştir. Bu meslek grubunda faaliyet gösterenler, kapalı kaldıkları süre içerisinde geçim ve ekmek derdine düşmüşlerdir. Belirtilen tarihte sınırlı bir açılış izni verilmiş, ancak kahvehanelerde oynanan oyunlar serbest bırakılmamıştır. Bu nedenle kahvehane sahiplerinin geçim ve ekmek derdi devam etmektedir. Bu meslek mensuplarımızın geçimine destek olunması amacıyla, kahvehanelerde gereken hijyen tedbirleri ve Covid-19 önlemleri alınmak kaydıyla oyunlar serbest bırakılmalı.”

     CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahiliğin; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimi olduğunu vurgulayarak, “Devletimiz de pandemi günlerinde zor günler geçiren esnaf ve sanatkarlarımızla dayanışma içerisinde olmalı ve onlara her türlü desteği vermelidir. Çünkü onlar bizim baş tacımızdır. Devlet olarak şu zor günlerde onları ne kadar kalkındırırsak ve yanlarında olursak, milletçe bu zor günleri işbirliği ve dayanışma içerisinde o kadar kolay atlatırız.” dedi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163