CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: “Karaburun, Türkiye’yi aydınlatıyor ama kendisi karanlıkta”

“Elektriği üreten ama tüketemeyen ilçe, Karaburun”

       İzmir Milletvekili Av. Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık 450 megavatlık rüzgar enerji santrali ile Türkiye’nin en fazla enerji üreten ilçelerinin başında gelen Karaburun’da yaşanan elektrik kesintilerinin artık vatandaşlar tarafından katlanılamayacak boyutlara ulaştığını vurguladı.

      Altyapının yetersiz olması, elektrik direkleri ve tellerinin eski olmasının, yağmur ve fırtına gibi hava olaylarında özellikle köylerde 5-6 saate varan elektrik kesintilerine neden olduğunu belirten Av. Sevda Erdan Kılıç, sürekli yaşanan elektrik arızaları ve elektrik tellerinden kaynaklı çıkan yangınların, yöre halkının maddi ve manevi yönden büyük zararlar görmesine neden olduğunu kaydetti.

 

Çıkan yangınlarda zeytinlikler ve tarlalardaki mahsuller yanıyor”

      TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Av. Kılıç, “Konutlarda ve işyerlerinde elektronik eşyaların bozulduğu, evinde tıbbi cihaza bağlı yaşayanlar için ciddi risk oluşturduğu, zaman zaman çıkan yangınlarda zeytinlikler ve tarlalardaki mahsullerin yandığı, yöre halkı tarafından sıkça dile getirilmektedir.” dedi.

       Karaburun’daki hemşehrileri ve muhtarların GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanan hizmette yaşanan bu elektrik kesintilerini defalarca CİMER ve Kaymakamlığa imza toplanmak suretiyle şikayet ettiklerini dile getiren CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, bütün bu şikayetlere rağmen bu sorunun yıllardır çözüme kavuşturulamadığını bildirdi.

       CHP Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş’den 2021 yılı içerisinde yapılan açıklamada; “yarımadada yaşanan sıkıntıyı gidermek için 2021 yılında yoğun bir yatırım programını etap etap devreye alacağız. Şebeke altyapı ve bakım yatırımını 2021 yılında dört kat artıracağız.” denilmesine rağmen, 2021 yılı bitip 2022 yılına girilmiş olmasına rağmen bu soruna hala bir çözüm bulunamadığını ifade etti. CHP’li Av. Kılıç, Türkiye’nin en batısı olan noktada, dağlarında onlarca rüzgar enerji santralinin çalıştığı, üretilen elektriğin ülkeyi aydınlattığı Karaburun’da 2022 yılında elektrik sıkıntısı yaşanıyor olmasının trajikomik bir olay olduğunu kaydetti.

 

Şirketin bu sorunu çözme konusundaki bakış açısını gösteriyor”

        “Bilirkişi tarafından GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin kusurlu bulunmasına rağmen hala altyapı yatırımlarını yapmaması ise devletin yaptırım gücünün sorgulanmasına neden olmaktadır.” diyen Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin Karaburun'a bakan bir mühendisinin olmaması, mühendislik işleriyle ilgili Çeşme'ye gidilmek zorunda kalınması da şirketin bu sorunu çözme konusundaki bakış açısını gösterdiğini vurguladı.

        TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Av. Kılıç, “Bu bilgiler çerçevesinde; İzmir’in Karaburun ilçesinde ve köylerinde sık sık yaşanan elektrik kesintilerinin nedenlerinin belirlenmesi, elektrik arızaları ve kopan elektrik tellerinin çıkardığı yangınların önlenmesi ve elektrik kesintileri ile yangınların bir daha yaşanmaması adına alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla, Anayasa’nın 98 inci ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104 ve 105 inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim.” ifadeleriyle açıklamasını tamamladı. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163