CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: “Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesinin arazisini peşkeş çekmek, geleceğimizi peşkeş çekmektir!”

      CHP Milletvekili Av. Kılıç, konuyla ilgili hazırladığı yazılı soru önergesini 1 Ağustos Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunacak.

      TBMM Divan Üyesi Av. Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “depreme dayanıksız olduğu” gerekçesiyle Atakent Anadolu Lisesi hakkında yıkım kararı ve bir ay içinde de boşaltılması kararı verdiğini anımsattı.

 

“Okulun yanındaki inşaat firmasının Cengiz İnşaat ile akrabalığı var mı?”

       “Alelacele, yangından mal kaçırırcasına bu kararın verilmesinde, acaba çok değerli bir bölgede bulunan okulun 13.500 metrekare bahçe alanına sahip olmasının bir etkisi olmuş mudur?” diye soran Av. Sevda Erdan Kılıç, açıklamasında şu hususları belirtti:

       “Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi depremde herhangi bir zarar görmemiştir, yapılan incelemelerde ‘eğitime devam edebileceği kararı’ çıkmıştır, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından da kısa süre önce boyanmıştır. Eğer yıkılma kararı alındıysa neden kısa bir süre önce boyanmıştır? Şimdi yıkılacak okulun boyanması için harcanan para kamu zararı değil midir? Bunu kim karşılayacaktır? Denize çok yakın, değerli bir arazi üzerinde bulunan Atakent Anadolu Lisesi’nin 13.500 metrekare bahçe alanı bulunmaktadır. 2022-2023 eğitim-öğretim yılı için 300’e yakın yeni öğrencinin kayıt olduğu ve yanında inşaat malzeme firmasının bulunduğu bir okul hakkında alelacele bu kararın verilmesi aklımıza değişik sorular ve şüpheler getirmiştir! Acaba okulun 3.500 metrekare alanına yeni okul yapılıp kalan 10.000 metrekare arsası da yandaş firmalara, 5’li çeteden Cengiz İnşaat’a peşkeş mi çekilecektir? Okulun yanında bulunan söz konusu inşaat malzeme firmasının okul arsası ile ilgisi nedir? Cengiz İnşaat ile bir ilişkileri, akrabalıkları var mıdır? Bu sorulara başta Milli Eğitim Bakanlığı ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere AKP iktidarının cevap vermesi gerekmektedir.

       Atakent Anadolu Lisesi, İzmir ve Karşıyaka’nın en başarılı öğrencilerini yetiştiren okullarındandır. Öğrencileri Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Ege, Hacettepe gibi gözde üniversitelere yerleşmektedir. Atakent Anadolu Lisesi çağdaş, demokrat, cumhuriyetçi gençler yetiştirmektedir. Okul bilerek ve isteyerek 10 yıldır sahipsiz bırakılmıştır. Çünkü, en başarılı okullar yok edilmek istenmektedir. Her şehirdeki başarılı liseler ya yıkılıyor ya taşınıyor ya da adı değiştiriliyor. Böyle yapılarak bu okullardaki başarılı öğrencilerin, kontenjanları bir türlü dolmayan ve fahiş fiyatlar isteyen özel okullara yönlendirilmesi istenmektedir.”

       CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, 64 öğretmen, 1083 öğrenci ve 25 dersliğe sahip Atakent Anadolu Lisesi öğrencilerinin Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’nde eğitimlerine devam etmesinin planlandığını vurgulayarak, “Süleyman Demirel Lisesi öğrencileri sabahçı, Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi öğrencileri ise öğlenci biçimde okula gidecek, akşam 20.00’ye kadar dersler devam edecek. Akşam 8’de karanlıkta eğitim mi olur? Öğrencilerin can güvenliği akşam 8’de nasıl sağlanacak, başlarına bir şey gelse bunun sorumlusu kim olacak?” ifadesini kullandı.

 

“Atatürkçü, özgür ve çağdaş öğrenciler yetiştirilmesinden mi rahatsız olundu?”

      Öğrenci velilerinin, “Atakent Anadolu Lisesi’nin yıkım kararı ile ilgili üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümünden bağımsız bilirkişi heyeti, bilirkişi heyeti raporunu hazırlayana kadar okulun taşınma kararının acilen durdurulması ve İzmir Valisi Sayın Yavuz Selim Köşger’den randevu talep ettiklerini” ifade eden CHP Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, şöyle devam etti:

       “İnternet sitesinde okulun vizyonu için; ‘(hedefimiz) sosyal, kültürel ve bilimsel birikimiyle geleceği şekillendirebilecek nesiller yetiştirmek’ misyonu için de ‘(görevimiz) Atatürkçü, kültürel değerlerine bağlı, bilgiyi bilince dönüştürebilen, özgür, çağdaş ve yaratıcı bireyler yetiştirmek için varız.’ deniliyor. Okullarda artık bilimin adını bile duymak istemeyen, eğitimi tarikat ve cemaatlere bırakan, özgürlükten, çağdaşlıktan, yaratıcılıktan uzak, ‘Atatürkçü’ yerine ‘AKP’ci!’, ‘Reisci!’ öğrenciler ve nesiller yetiştirmek isteyen AKP iktidarı acaba bu vizyon ve misyondan mı rahatsız oldu da okulu rant amaçlı olarak kapatarak değerli arazisini Cengiz İnşaat’a peşkeş çekmek istiyor?”

 

“Eğitim bu kadar ticarileşmişken İzmir’in ve Türkiye’nin en güzide okullarından birini peşkeş çekmek geleceğimize vurulacak bir darbedir”

     CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, açıklamasında şunları kaydetti:

     “Eğitim üzerinden sağlanmaya çalışılan rant ülkemize yapılmış en büyük ihanetlerden biridir. İnşaat, madencilik, enerji, turizm, makine, havacılık derken okul yağmalamaya kadar işi götüren Cengiz ne zaman doyacak? Düşman, ülkemizi istila ettiğinde bile Mehmet Cengiz’in yağmaladığı kadar yağmalamadı bu ülkeyi. Eğitimde yaşadığımız sorunlar dağ gibi önümüzde dururken, milli eğitimin enerjisini bu gibi işlere harcaması akıl alır gibi değil. Liselere Giriş Sınavı sonuçlarıyla gördük ki eğitim iflas etmiş. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlerimizin ekonomik ve özlük hak kazanımları büyük bir sorun haline dönüşmüş. Özel okul öğretmenlerinin, atanmayan öğretmenlerin birçok sorunu ortada dururken okulların isimleriyle, binalarıyla uğraşan bir bakanlığın eğitime katacağı hiçbir şey olamaz. Bakanlığı uyarıyorum; eğitime ticaret gözüyle bakanlar bu ülkenin geleceğini üç kuruşa satmaktadır. Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi arazisini peşkeş çekmek, geleceğimizi peşkeş çekmektir! Bunu bilsinler ve ona göre davransınlar.”

 

“Atakent Anadolu Lisesi öğrencisinin başarısı Erdoğan tarafından ödüllendirildi”

       TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Av. Kılıç, Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi ve öğrencisinin başarısının Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da ödüllendirildiğini ifade etti.

       Okul öğrencilerinden Çağan Koska’nın, “glioblastomların mr görüntülerinden mgmt metilasyon durumunun yapay zeka ile sınıflandırılması” projesi ile yazılım alanında 53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışmasında birinci olduğunu ve plaketini 2 Haziran 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen ödül töreninde AKP Genel Başkanı Erdoğan’dan aldığını belirten CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, “Acaba Cumhurbaşkanının, öğrencisine birincilik ödülü verdiği başarılı bu okulun yıkılacak olmasından haberi var mıdır? Eğer yoksa bizim bu açıklamamızla mutlaka haberi olacaktır. Eğer haberi var ve okulun yıkılmasına seyirci kalıyorsa da başarılı öğrencisine plaket verdiği okulun yıkılması ve arazisinin yandaş şirketlere peşkeş çekilecek olmasını nasıl yorumladığını doğrusu merak ediyorum!” 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163