CHP'li Gürer: “Tarım sigortası teşvik kapsamına alınmalı”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer: “Tarım Sigortası prim desteği, gıda güvenliğini de sağlar”

TARIM SEKTÖRÜ DÜNYADA ÖNEM KAZANIYOR 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırma Önergesinde, günümüz dünyasında tarım sektörünün öne çıktığını belirterek, “Her ülke bu alanda desteklerini artırmaktadır. Tarım ürünlerinin yetersiz kaldığı ülkeler, ithalata başvurarak gıda yetersizliğini gidermenin çabası içindeler. Tarımsal teşvikler büyük önem taşımaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

TARIM POLİTİKALARI ÇOK İYİ YÖNETİLMELİ 

Tarımsal ürünlerin artırılması ve ihraç eden bir ülke konumuna gelinmesi için tarım politikasının çok iyi yönetilmesi gerektiğine değinen Gürer, tarıma daha fazla desteğin verilmesinin, günümüz dünyasında büyük önem taşıdığına işaret etti.

TARIM BAĞKURU İLE İLGİLİ BEKLENTİLER 

2926 sayılı Kanun ​kapsamında isteğe bağlı uygulanan tarım BAĞ-KUR sigortalılığı 01.1O.2008'den itibaren yürürlükten kaldırıldığını anımsatan Gürer,  bu tarihten itibaren Tarım BAĞ-KUR’unun zorunlu sigortalılık olarak öngörüldüğünü hatırlattı.

Prim maliyetleri ödenemez duruma geldiğinde, tarımsal muafiyet belgesi alanların,  sigortalı sayılamadığına dikkat çeken  Ömer Fethi Gürer, “Gelir yetersizliği nedeniyle primler ödenmediğinden, tarım BAĞ-KUR’da tesciller silinmeye başlanmış ve emeklilik gibi kutsal bir hakka erişim zorlaşmıştır.  Sonuç olarak, 5510 sayılı Kanun ile emekli aylığına hak kazanma koşulları ağırlaştırılmış ve emekli aylıklarının hesaplanma parametreleri olan güncellenme katsayısı ve aylık bağlama oranları düşürüldüğünden, emekli aylıklarında ciddi kayıplar yaşanmaktadır” dedi.

Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde, “Tarım sektörüne sağlanan teşviklerin kapsamına sosyal güvenlik desteklerinin dahil edilmesi ile bu yönde yapılacak bir destek üretimi artıracağı gibi, köyden kente göçü de durduracak en temel teşvik olacağından; günümüz dünyasında tarımın her sektörün önüne geçmesi ve gıda güvenliği ile refaha erişmede en temel alan olarak desteklenmesi önemlidir” ifadelerini kullandı. 

    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163