CHP Lideri Kılıçdaroğlu Başbakan Davutoğlu’na yanıtlayamadığı sorular sordu.

Bütçe görüşmelerinde işsizlik haberlerini gösteren CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Başbakan’a bir sorum var. Siz bu kaçak saray konusunda niçin hiç konuşmuyorsunuz?” dedi.

İşte CHP Liderinin Meclis tutanaklarına yansıyan tarihi bütçe konuşmasında Başbakan Davutoğlu'na sorduğu sorular:

-“Sayın Davutoğlu’na birinci sorum: Hangi bakanlıkların mali tabloları denetim elemanlarına ibraz edilmedi, hangi gerekçeyle ibraz edilmedi?”

-“ Sayın Başbakan’a ikinci sorum olsun; bonzai tüketimi niye bu kadar arttı? Siz mi teşvik ediyorsunuz? Niye arttı? Boşanmalar niye arttı? Aile yapısı niye bu kadar derinden sarsılıyor Türkiye’de? “Maneviyatçı” diyorsunuz kendinize. Aile yapısı neden bu kadar derinden sarsılıyor Türkiye’de? Uyuşturucu bataklığına, fuhuşa Türkiye neden sürükleniyor? Hani siz para pul peşinde değildiniz, huzur getiriyordunuz memlekete? Bunlar neden oluyor?

-“Sayın Başbakan, siz hangi gerekçeyle yandaş şirketlerin tahsilatçılığına devleti görevlendirdiniz? Hangi gerekçeyle? Hangi kanunla? Parlamentonun iradesi dışında, koskoca Türkiye Cumhuriyeti devletini üç beş yandaşın tahsilatçısı durumuna getirmek sizin vicdanınızı hiç sızlatmıyor mu?”

-“Trakya büyüklüğünde, iki Trakya büyüklüğünde alan son on yılda ekilmiyor. Sayın Başbakan iki Trakya büyüklüğünde alan hangi gerekçeyle ekilmiyor?”

-“Tarım Kanunu çıktı, Tarım Kanunu. 21’inci maddesi diyor ki: “Millî gelirin en az yüzde 1’i oranında çiftçiye destek verilir.” Bugüne kadar hiç yüzde 1’i bulmadı. Hangi gerekçeyle siz çiftçinin hak ettiği teşviki ona vermiyorsunuz? Parlamentonun iradesi var, yasa çıkarmış “Yüzde 1’ini vereceksin.” diyor, “Verebilirsin.” demiyor, “Vereceksin”

-“ Sayın Başbakan, hangi gerekçeyle siz yaş üzümde 5 liralık fiyatı 2,5 liraya indirdiniz? Ne ucuzladı? Neyi ucuzlattınız siz? Mazot mu ucuzladı, gübre mi ucuzladı, ne ucuzladı? Hangi gerekçeyle indirdiniz? E, bunun bir açıklamasının olması lazım”

-“Bir başka sorum, Hangi gerekçeyle bu kadar pahalı mazotu çiftçiye veriyorsunuz?”

-“Siz Türk çiftçisinin haklarını mı koruyacaksınız, yabancı sermayenin haklarını mı koruyacaksınız? Bunun hesabını ben sormak istiyorum”

-“Sayın Başbakan, Ekonomik ve Sosyal Konseyi Parlamentonun iradesine rağmen neden toplamıyorsunuz ve hangi gerekçeyle toplamıyorsunuz?”

-“İstanbul Zeytinburnu’ndaki 16 7 ) kulelerini traşlayacak mısınız? Siz hukuku egemen kılacak mısınız? Mahkeme kararlarını uygulayacak mısınız? Anayasa’nın 138’inci maddesini gündemde tutacak mısınız, ona uyacak mısınız? Onu tıraşlarsanız, diyeceğim ki: “İşte, gerçek Başbakan.” Tıraşlamazsanız, kusura bakmayın, Başbakanlığınız tartışma konusu…”

-“ Sayın Başbakan, siz niye bu kaçak saray konusunda hiç konuşmuyorsunuz?”

-“ Şimdi bir sorum daha Sayın Başbakana. Sayın Başbakan, Başbakanlık binası olarak yapılan bir binayı ve protokolü hangi gerekçeyle siz Cumhurbaşkanlığına tahsis ettiniz? Hangi gerekçeyle? Başbakanlık için yapıldı.”

-“ Kaçak saray inşaatında, bu kadar büyük fiyat farklarının olduğu bir yerde siz bir soruşturmayı başlatacak mısınız, başlatmayacak mısınız? Siz, tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyacak mısınız, üstüne şal mı örteceksiniz?”

-“Zarrab’ın kaçak altınlarına neden el koymadınız?

-“Bir soru daha, bu daha garip bir şey: Altınlar geri giderken bakıyorlar, 292 kilo altın yok, 292 kilo altın yok. Bir diğer soru şu Sayın Başbakan: 292 kilo altını kim yürüttü, kim götürdü?”Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×