CHP Milletvekili Gürer: “Besicilikte zorda..”

SÜT KRİZİ KAPIDA.. SÜT SU’DAN ÇAY’DAN UCUZ!

 

CHP Milletvekili Gürer: “Besicilikte zorda..”

 

Gürer: Ankara’da koltuklarında oturan bürokratlar bakan ya da cumhurbaşkanın söylediği gibi değil Anadolu..

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, seçim çalışmaları kapsamında gittiği Aksaray’da besicilerle bir araya geldi. Gürer, tarım ve hayvancılıkta hükümetin yaptığı yanlışların besiciliği de bitirme noktasına getirdiğini belirtti. Besicilerin artık hayvanlarını kesime vermeye başladığını söylediklerini ifade eden Gürer, önümüzdeki dönemde ülkemizde ‘süt krizi’ yaşanabileceği uyarısında bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, partisinin Aksaray İl Başkanlığında organize edilen program kapsamında, Aksaray’ın ilçe ve beldelerindeki  seçim çalışmalarına katıldı.

 

Aksaray İl Başkanı Ramazan Koçak ve Merkez İlçe Başkanı Nazife Küçük’ün katıldığı ziyaretler kapsamında bir araya geldiği besicilerin sorunlarını dinleyen Gürer, süt üretiminde maliyetin geçen yıla göre neredeyse 2 katına çıkmasına rağmen süt fiyatlarının aynı seviyede kalmasının, besicilik sektörü için kaygı verici bir durum olduğunu belirtti. 

 

CHP Niğde Milletvekili Gürer, Aksaray ilinde son dönemlerde büyük işletmelerin artmasına rağmen küçük ve orta ölçekli işletmelerde maliyetin büyük bir sorun olduğuna vurgu yaptı. Süt konseyinin belirlediği 1.70 TL’ye ürün veremediklerini ve halen 1 litre sütü 1.40 TL’ten sattıklarını söyleyen  üreticiler,  1 kg sütün  1 kg yem  fiyatını geçtiğini anlattılar.

 

Süt toplayan firmaların kendi aralarında anlaşarak bölgeleri paylaşmasının yarattığı tekelleşmenin sonucunda süt üreticilerinin farklı sorunlar yaşadığını söyleyen Gürer, “Üreticileri kendilerine mecbur kılmışlar. Yem fiyatlarındaki artışa rağmen, üreticilerden maliyet fiyatına süt alıyorlar. Hatta süt üretimi için gerekli ürünleri de  kendilerinden almaya zorladıkları ifade ediliyor” diye konuştu.

 

Besicilikte ve süt üretimindeki maliyet artışının, besicilik sektörünü ciddi oranda olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Gürer, “Bize dert yanan pek çok besici, ellerindeki süt ineklerini kesime vermek istiyor. Böyle giderse ülkemizde önümüzdeki dönemlerde süt krizi çıkabilir” dedi. 

 

Gürer, “Süt inekçiliği yapan besiciler sütten para kazanamadıklarını ifade ediyorlar. Süt konseyinin 1.70 kuruş olan fiyatıyla süt veremiyorlar. “1.40-1.50 kuruşa süt veriyoruz. Öyle olunca kesimhanede sıra gelse süt ineğini kestireceğiz” diyorlar. Desteklemeleri alamıyorlar. Bankalara olan kredi borçlarının günü geçtiği için faiz de işliyor. Borçlar katlanarak büyüyor. Tarım ve hayvancılıkta ülkemizin geldiği durumu alanda besici kardeşlerimiz anlatıyorlar. Ankara’da koltuklarında oturan bürokratlar bakan ya da cumhurbaşkanın söylediği gibi değil Anadolu” ifadelerini kullandı.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e dert yanan bazı besiciler ise geçen yıl 50 lira olan yemin bu yıl 85 liraya çıkmasına rağmen süt fiyatlarının aynı seviyede kalmasından dolayı büyük mağduriyet yaşadıklarını belirttiler. 

 

Artık besicilik yapamaz durama geldiklerini anlatan Besiciler, “Geçen sene yem girdileri 50 liraydı, bu sene 85 lira. Keza kaba  yem samanda aynı artış var. İlaçta aynı artış var. Hayvanının fire verme oranı aynıdır. Ekonomi çiftçilik ve hayvancılık üzerine bugünden sonra tanzim satış noktaları değil de köklü değişiklikler yapılırsa belki öyle çözülür. Hem Türkiye’nin hem de çiftçilerin sorunu geçici pansuman tedbirlerle çözülmez. Çiftçilik tamamen bitmiş durumda. Türkiye çiftçisinin genel durumu böyle. Sıra bulabilirsek süt ineklerimizi hemen kestireceğiz. Yemin çuvalı 80 lira süt 1.5 lira. Biz desteklerden de yararlanamıyoruz. Eskiden 2 inekten aldığımız verimi şimdi 10 inekten alamıyoruz. Ben bu sebepten inekçiliğe yönelmiştim. Şimdi ise kesme noktasına geldim. Yemciye, yoncacıya borçluyuz. Süt sudan çaydan ucuz” diye konuştular.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×