CHP’li Bakan: İtalya’da fabrikalar durmuşken Türk turşusu için eylem planı gerekli

Bakanlığın eylem planı var mı?

CHP’li Bakan Meclis’e verdiği yazılı soru önergesinde Pakdemirli’ye, “bu boşluğu doldurmak ve Türk turşularını dünyaya ihraç etmek için bakanlığınızın bir eylem planı var mı,” diye sordu. Ayrıca CHP’li Bakan soru önergesinde Türkiye’nin 100’e yakın ülkeye ihracat yaptığını ancak bu ihracatın önemli bölümünü Türklerin yoğun olarak yaşadığı yerlere yapıldığına dikkat çekti. Önergede koronavirüs salgını nedeniyle ihracatta yüzde 30 oranında bir yükselme olduğunu ancak bakanlığın bir eylem planı olması gerektiğinin altını çizdi.

 

Müstahsillere teşvik paketi uygulanmalı

Koronavirüs salgını nedeniyle sadece turşu üreticilerinin değil, aynı zamanda müstahsillerin de zor durumda kalacağını belirten Bakan, “önümüz yaz, müstahsillerin pek çok masraf kalemi olacak. Bakanlığın teşvik paketi açıklayarak ihracata ön ayak olması gerektiğine inanıyoruz,” dedi.

 

Ne olmuştu?

Koronavirüs dalgasıyla birlikte İtalya’da gıda, gıda işleme ve salamura fabrikaları üretim yapmayı büyük ölçüde durdurdu. Dünyanın pek çok yerine ihracat yapan İtalyan turşu üreticilerinin bu faaliyetlerini durdurmaları pazarda büyük arz sorunları yarattı.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×