CHP’li Bakan: KPSS’deki skandal PAEM-7’de de yaşanmış!

Polislik sınavları için soru kitapları hazırlayan ‘Kariyer Hocam’ adlı yayın, ‘Misyon Koruma Deneme’ kitabındaki soruların 26 Haziran 2022’deki Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) 7’nci dönem sınavında çıktığını, sınavdaki soruların 32’sinden 18’inin aynı, 14’ünün de benzer olduğunu duyurdu.

‘Kariyer Hocam’ın YouTube hesabından sınavdan bir gün sonra yayınlanan videoda, “Hani ‘Neye niyet neye kısmet’ derler ya; bizim mart ayında hazırlamış olduğumuz, sorularını özenle seçtiğimiz aylarca emek ettiğimiz bu ‘Polis Misyon Koruma’ kitabımızda dünkü PAEM-7 sınavında tam 18 soru geldiğini sizlerden öğrenmiş bulunmaktayız. Detaylı incelediğimizde de 14 sorunun da benzer şekilde geldiğini; toplamda 32 soruya bu kitapta dikkat çektiğimizi sizlerden öğrenmiş bulunmaktayız” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca “PAEM-7’den Önce Biz Sorduk! (18 soru aynen, 14 soru benzer geldi)” başlığıyla YouTube’ye yüklenen videonun açıklama kısmında, “26.06.2022 tarihi itibariyle PAEM-7 (Komiser Yardımcılığı Sınavı) sınavını geride bıraktık, Misyon Koruma 10’lu deneme kitabımızdan 18 soru PAEM-7’de birebir çıktı, 14 sorunun da benzerleri geldi” denildi.

Geçtiğimiz günlerde ise, Yediiklim Yayınları’na ait deneme sınavı soru kitapçığındaki 20 sorunun Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) aynen sorulduğu ortaya çıkmış, Devlet Denetleme Kurulu inceleme başlatmış, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alınmış ve KPSS iptal edilmişti.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuya dair açıklama yaptı.

Öyle gurur duymuşlar ki ‘PAEM-7’den Önce Biz Sorduk!’ yazarak paylaşmışlar!

PAEM sınavındaki soruların da bir sınava hazırlık kitabından aynen alınmış olmasının son KPSS’de yaşanan skandalla aynı skandal olduğunu söyleyen CHP’li Bakan şu şekilde konuştu:

“Her yıl milyonlarca insan, meslekleri ve kariyeri için kamunun açtığı sınavlara hazırlanıyorlar. Büyük emek ve çaba sarfetiyorlar. Maddi manevi yıpranıyorlar. Ancak sonuçta hem emeklerinin karşılığını alamıyorlar hem de büyük bir adaletsizliğe maruz kalıyorlar. KPSS ile ilgili skandal ortaya çıktığında, sosyal medya hesabımdan bir paylaşım yapmış ve son 7 yıldır PAEM sınav sorularının neden açıklanmadığını, saklananın ne olduğunu, bu sınavda da KPSS skandalında olduğu gibi birebir benzerlikler çıkabileceğinden mi endişe ettiklerini sorgulamıştım. Bugün görüyoruz ki PAEM-7 sınavında da aynı skandal söz konusu. Sınavdaki soruların bazıları, ‘Kariyer Hocam’ adlı yayına ait bir sınava hazırlık kitabından aynen alınmış. Yani KPSS’deki skandal PAEM-7’de de yaşanmış. Birebir aynı skandal! Üstelik soruların alındığı kitabı hazırlayanlar, 18 sorunun birebir, 14 sorunun da çok benzer geldiğini övünerek bizzat kendileri duyuruyor. Öyle gurur duymuşlar ki ‘PAEM-7’den Önce Biz Sorduk!’ yazarak paylaşmışlar. Öncelikle PAEM-7 de KPSS gibi iptal edilmeli. Kamu sınavlarının güvenliği sağlanmalı, gerekirse -herkesin hakkı saklı kalmak koşuluyla- sınav güvenliği sağlanana kadar sınav açılmamalı. Ve en önemlisi son yıllarda yapılan tüm sınavlar bağımsız bir kurul tarafından incelenmeli. Sınavlardaki usulsüzlükler tespit edilmeli, bu usulsüzlükleri yapanlar hukuk karşısına çıkarılmalı.” 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163